Ilość podróży służbowych prezydenta Warszawy w 2023 roku – analiza radnego Ernesta Kobylińskiego

Ernest Kobyliński, członek rady dzielnicy Praga-Północ, postanowił zbadać ilość podróży służbowych, które w ciągu poprzedniego roku odbył prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. Nie jest tajemnicą, że składający obietnice ograniczenia lotów dla zwykłych obywateli w ramach pakietu “C40”, Trzaskowski znacznie często wybywa poza granice Warszawy na służbowe wyjazdy do innych miast czy krajów. Jednak wyniki analizy przekroczyły oczekiwania wielu ludzi.

Radny Kobyliński opublikował listę podróży służbowych prezydenta, którą uzyskał jako odpowiedź na swoją interpelację w ratuszu. Z tych danych wynika, że między 1 stycznia 2023 a 12 grudnia 2023 roku, Rafał Trzaskowski odbył aż 42 loty służbowe, co było przedmiotem krytyki radnego na portalach społecznościowych.

Niestety, nie udało się ustalić dokładnych kosztów tych podróży. Z dostępnych informacji wynika jedynie, że najczęściej prezydent udawał się do Brukseli, gdzie brał udział w posiedzeniach Europejskiego Komitetu Regionów. Trzaskowski regularnie odwiedzał tę instytucję co najmniej raz w miesiącu od lutego 2023 roku, a niekiedy nawet trzy razy, jak to miało miejsce w marcu i listopadzie.

Na liście wyjazdów służbowych Trzaskowskiego znalazły się również takie kraje jak Ukraina, Litwa, Portugalia (styczeń), Hiszpania (maj), Stany Zjednoczone (lipiec), Chorwacja i ponownie Hiszpania (październik) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (listopad).

Oprócz licznych podróży zagranicznych, z danych radnego Kobylińskiego wynika też, że między 1 stycznia a 12 grudnia 2023 roku Rafał Trzaskowski odbył także 4 podróże krajowe samochodem służbowym, podczas których pokonał łącznie dystans 22 tys. km.