Długo oczekiwana metamorfoza parku na Ursynowie w końcu ruszy!

Od kilku lat trwały prace nad planami rewitalizacyjnymi dla Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie. Dziś znany jest już wykonawca i wytyczne projektu, którego finalizacja zaplanowana została na IV kwartał 2022 roku.

Zielone tereny dla warszawiaków

Powstały w roku 2016 roku Park Cichociemnych to teren okalający Wzgórze Trzech Szczytów, potocznie nazywane Górką Kazurką. Samo wzniesienie uformowane zostało z budowlanych odpadów, które pojawiły się podczas budowy pobliskich osiedli w latach 70. i 80. Całość parku, według informacji podanych przez ratusz, obejmuje obszar 17 hektarów, a prace prowadzone będą na powierzchni 10 hektarów.

Władze miasta chcą podarować mieszańcom stolicy nowe zielone miejsce na mapie miasta, w którym znajdzie się wszystko, czego do spędzania wolnego czasu potrzeba. W ramach projektu realizowane przez firmę AG-Complex w parku pojawią się nowe alejki spacerowe, wzdłuż których zainstalowane zostaną drewniane siedziska i ławki. Pojawić się ma także drewniana altana i latarnie. Ważnym elementem jest także wytyczenie ścieżki rowerowej, która pozwoli na bezpieczne przemieszczanie się zarówno spacerowiczów, jak i rowerzystów. Dla najmłodszych zaprojektowane zostały dwa, proekologiczne place zabaw. Dla dorosłych – siłownia plenerowa z “małpim gajem”. W projekcie uwzględniono także czworonożnych pupili, którzy często towarzyszą warszawiakom w spacerach. Z myślą o nich wytyczony zostanie psi park, wyposażony w specjalny tor treningowy z przeszkodami. Także niezbyt zachęcający do tej pory, zagruzowany teren przy ul. Ziemskiej zostanie oczyszczony, a na jego miejscu pojawi się miejska łąka. Planowane jest także posadzenie 300 nowych drzew.

Wypoczynek z edukacją

Oczywiście planowane zmiany nie mogą obyć się bez wprowadzenia elementu edukacyjnego do poddawanego rewitalizacji otoczenia. W odświeżonej przestrzeni  pojawi się ścieżka ścieżka dydaktyczna, nawiązująca do patronów ursynowskiego parku. Tym sposobem, oddając się relaksującej przechadzce, każdy odwiedzający park, będzie miał możliwość zapoznania się z historią elitarnej grupy polskich żołnierzy, którzy dziś uznawani są za prekursorów polskich sił specjalnych.