Bieg Konstytucji 3 Maja powrócił do stolicy

Po dwuletniej przerwie tradycyjny Bieg Konstytucji 3 Maja powrócił na ulice Warszawy. W tegorocznej edycji dystans pięciu kilometrów pokonało około trzech tysięcy biegaczy.

Konstytucja po raz trzydziesty

W tym roku mieliśmy okazję dopingować zawodników, którzy wystartowali w 30. edycji warszawskiego Biegu konstytucji 3 Maja. Pięciokilometrowa trasa, której start i metę wyznaczono na ulicy Myśliwieckiej, prowadziła uczestników ulicami Rozbrat, Książęcą, Alejami Ujazdowskimi, Agrykola, Szwoleżerów i Kawalerii.

Najlepszymi w wyścigu okazali się przebywający na uchodźstwie politycznym obywatel Białorusi Taras Telkowski oraz Iwona Bernardelli. Na mecie pojawili się kolejno po upływie 15 minut 29 sekund oraz 16 minut 35 sekund.

Choć przeważająca część uczestników biegu to obywatele Polski, na trasie nie zabrakło również przedstawicieli Ukrainy. Jak poinformowali organizatorzy, na liście startowej znalazło się 26 reprezentantów zza wschodniej granicy.

Przedstawiciele Białorusi również mogli wystartować w wyścigu, jednak pod warunkiem podpisania oświadczenia o przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji na tereny i ludność Ukraińską. Taki właśnie warunek spełnił zwycięzca biegu, Taras Telkowski.

Vivat Maj, 3 Maj!

Aby podkreślić wyjątkową okazję, która od lat łączy w biegu obywateli stolicy państwa, organizatorzy przygotowali koszulki prezentujące jedno z najlepiej kojarzonych ze świętem Konstytucji haseł – Vivat Maj, 3 Maj. Wręczanym biorącym udział w wydarzeniu uczestników medalom nadano natomiast symboliczną formę. Pamiątkowe trofea wystylizowano na oryginał przyjętego przez Sejm 3 maja 1791 roku dokumentu, który uregulował działanie aparatu władzy w Polsce.

30. edycja Biegu Konstytucji 3 Maja została zorganizowana w wyniku wspólnych działań miejskiego Ratusza i Fundacji Maraton Warszawski. Impreza ta stanowiła pierwszą część tradycyjnej triady warszawskiej, której pozostałe elementy to Bieg Powstania oraz Bieg Niepodległości. W tym roku impreza zalicza się również do nowej Ligi Mistrzów Warszawy, w której skład wchodzi Maraton i Półmaraton Warszawski.