Chagall przyciągnął tłumy, czyli darmowy dzień w muzeum

Weekend majowy to dla wielu czas urlopu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie wszyscy jednak ulegają leniwej majówkowej aurze i decydują się na bardziej inspirujące sposoby spędzania czasu. Taką decyzję w ostatni wtorek podjęło sporo mieszkańców Warszawy, którzy postanowili skorzystać z wyjątkowej oferty, jaką dla mieszkańców przygotowało Muzeum Narodowe. Mowa tu o bezpłatnym wstępie na muzealną wystawę. Wśród udostępnionych zbiorów kolekcji znalazły się również dzieła Marca Chagalla.

Wystawa warta oczekiwania

O bogactwach Muzeum Narodowego w Warszawie można by rozprawiać godzinami. Gromadzona od XIX wieku kolekcja obfituje w eksponaty z najróżniejszych epok. Mamy tu do wyboru ekspozycje kolekcji starożytnej, dawnej sztuki europejskiej, sztuki nowoczesnej czy na przykład wzornictwa polskiego. W ubiegłym roku do muzealnych zbiorów dołączono niezwykle cenne dzieła. Z całą pewnością to one zachęciły warszawian do spędzenia dłuższego czasu w kolejce wykraczającej poza muzealny dziedziniec.

Zainaugurowana 29 kwietnia wystawa prac wybitnego artysty Marca Chagalla, wraz z wystawą zatytułowaną Stan rzeczy, to sposób na uczczenie 160 lat istnienia Muzeum Narodowego. Prace Chagalla, które muzeum zakupiło pod koniec ubiegłego roku, pochodzą z rodzinnej kolekcji artysty. Do ich nabycia doszło za pośrednictwem renomowanego szwajcarskiego domu aukcyjnego Kornfeld.

Chagall na wyciągnięcie ręki

Sztuka Marca Chagalla to jedna z najlepiej rozpoznawalnych twórczości na świecie. Jej niepowtarzalny, a zarazem uniwersalny styl, dzięki licznym reprodukcjom prezentowanym na różnego rodzaju nośnikach przeniknął do strefy pop-kultury. Czternaście zakupionych w ubiegłym roku prac wykonano na papierowym podłożu.

Jak możemy przeczytać w opisie ekspozycji, powstałe w powojennym okresie twórczym dzieła oddają całe bogactwo technik graficznych i rysunkowych. Mamy tu zarówno gwasz, temperę, ołówek, kredkę, jak i kolorowy tusz oraz pastel. Na przedstawionych dziełach możemy podziwiać typowe dla artysty motywy. Znajdziemy wśród nich sceny biblijne, pary zakochanych, bukiety kwiatów oraz zwierzęta. Wszystkie z nich noszą wyraźne piętno osobliwej i indywidualnej interpretacji Chagalla, przemawiającej do wszystkich, którzy się z jego twórczością spotkali.