Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę, czyli wodna rekreacja z budżetu obywatelskiego

Wraz z początkiem maja ruszyły zapisy na bezpłatne rejsy po Wiśle. Poza znanymi już warszawianom jednostkami, pojawiły się także nowe. Należy do nich Fisherman, mogący pomieścić 250 pasażerów statek, który zadebiutował na królowej polskich rzek.

Wycieczka krajoznawcza

Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę – bezpłatne rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej – pod taką nazwą realizowany jest nowy projekt z budżetu obywatelskiego. Według jego założeń mieszkańcy stolicy mogą skorzystać z 335 bezpłatnych rejsów po Wiśle. Co więcej, nie będą to jedynie rejsy bezpłatne, ale też obfitujące w wiedzę z różnych dziedzin. Uczestnicy rzecznych wycieczek mogą liczyć na ciekawostki z zakresu nauk przyrodniczych, historycznych, a także z dziedziny ekologii i, oczywiście, varsavianistyki.

Co ciekawe, rejsy będą realizowane na różnego typu jednostkach. Warszawianie skorzystają z tradycyjnych łodzi drewnianych, motorowodnych, katamaranów, a nawet z motorówek, które będą mogli poprowadzić samodzielnie.

Fishermanem w piękny rejs..

Co roku w sezonie wiosenno-letnim można zaobserwować kursujące po rzece statki. Lowentin i Werner od dawna stanowią nieodłączny element wakacyjnego, nadwiślańskiego krajobrazu. W tym roku jednak pojawił się nowy środek wodnego transportu, który, jak zapewniają urzędnicy, jest obecnie największym statkiem pasażerskim pływającym po Wiśle.

Fisherman, bo o nim właśnie mowa, to całoroczny katamaran pasażerski. Nie tylko oferuje miejsca dla 250 zainteresowanych żeglugą gości, ale też udostępnia im zlokalizowaną na swoim pokładzie restaurację. Istotnym faktem jest zanurzenie Fishermana, które ustalono na 60-70 centymetrów. Jest to ważne, ponieważ do takiej wartości może spaść poziom wody w rejonie Warszawskich Bulwarów w czasie pojawiających się coraz częściej suszy. Co ciekawe, przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zadbano by statek w jak najmniejszym stopniu wpływał na środowisko naturalne.

Jak informują władze miasta i organizatorzy bezpłatnych rejsów, aby zapisać się na udział w wodnych atrakcjach wystarczy odwiedzić stronę rejsy.waw.pl. Od poniedziałku do piątku zainteresowani mogą liczyć na co najmniej jeden rejs. W weekendy natomiast najmniejsza liczba rejsów, w których będzie można wybierać, to pięć.

Tym, których interesuje taka forma spędzania czasy, zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami Żuław Wiślanych.