Zagrożenie zdrowia w gminach mazowieckich: awaria systemu wodociągowego

Mieszkańcy miejscowości Lesznowola Pole, Uwieliny, Ustanów, Suchodół, Pawłowice oraz Tarczyn Dobrowolskiego na Mazowszu otrzymali niepokojące wieści. Woda z lokalnego wodociągu nie jest bezpieczna do spożycia i wykorzystania w codziennych czynnościach takich jak gotowanie, płukanie produktów żywnościowych czy kąpiele. Analizy próbek wody wykazały obecność szkodliwych enterokoków.

Alarmującą informację o braku bezpieczeństwa korzystania z wody z publicznego wodociągu udostępnił państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Piasecznie na oficjalnej stronie internetowej. Do odwołania mieszkańcy dotkniętych rejonów nie powinni korzystać z wody z kranu w procesie produkcji żywności, przyrządzaniu posiłków, myciu owoców, warzyw lub naczyń kuchennych. Woda ta nie nadaje się również do kąpieli, higieny jamy ustnej czy przemywania ran. Decyzja ta wynika z poważnego zanieczyszczenia wody przez enterokoki.

Woda może być jednak wykorzystywana do celów sanitarnych, takich jak spłukiwanie toalet. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do czasu opublikowania kolejnego oficjalnego komunikatu dotyczącego bezpieczeństwa spożywania wody. Na sobotę planowane jest pobranie nowych próbek wody przez służby sanitarne, które będą poddane szczegółowym analizom.