Utrudnienia dla podróżujących koleją – zamkną dwa tory w Kobyłce

Modernizacja szlaków kolejowych to zazwyczaj działania, które mają służyć korzystającym z przejazdów pasażerom. Nie da się jednak ukryć, że zalety wprowadzonych zmian docenia się dopiero po zakończeniu wszelkich związanych z nimi prac. Zanim to nastąpi, cierpliwość podróżnych wystawiona zostaje na niemałą próbę. Jedna z nich już w środę czeka pasażerów Kolei Mazowieckich.

Zamknięte tunele i zawieszenie połączeń

Od środy 12 października z utrudnieniami mierzyć się będą korzystający z linii kolejowych numer 6 i 21. Wszystko to z powodu prac związanych z budową tunelu drogowego w miejscowości Kobyłka. Jak poinformowały w komunikacie Koleje Mazowieckie, z funkcjonujących do tej pory czterech torów dostępne będą jedynie dwa. Jako termin zakończenia prac modernizacyjnych wskazano koniec stycznia przyszłego roku.

Co oznaczają wyłączone z użytku tory? Nie trudno się domyślić. Nie przejezdny tor to ograniczenie połączeń kolejowych. Część realizowanych przez Koleje Mazowieckie kursów zostanie odwołana, a trasy niektórych relacji ulegną skróceniu do stacji Zielonka. Inne z kolei pojadą trasami alternatywnymi. Część składów nie zatrzyma się również na stacjach Kobyłka oraz Kobyłka – Ossów.

Tunel drogowy w Kobyłce

Prace związane z budową tunelu drogowego w Kobyłce nadzoruje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Powstająca w okolicach ulicy Orszagha i Granicznej inwestycja ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego, funkcjonującego na linii Warszawa – Białystok. Jak zapowiadają kolejarze, tunel przyczyni się też do usprawnienia ruchu samochodowego w mieście.

Według zaprezentowanych planów ulica Orszagha pobiegnie nowo utworzonym tunelem pod linią kolejową wprost do drogi wojewódzkiej numer 634. Powstanie 800 metrów nowej jezdni wyposażonej w dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku. Wykonawca zobowiązał się również do wybudowania chodników i ścieżki rowerowej. Prace modernizacyjne obejmą również sąsiadujące z nowym tunelem ulice, pojawią się dojazdy.