Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Warszawa to jeden z największych ośrodków kulturalnych w Europie. W jej salach koncertują wirtuozi z całego świata. Tu odbywa się Międzynarodowy Koncert Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To w Warszawie tez funkcjonuje najbardziej elitarna muzyczna uczelnia wyższa. Nic też dziwnego, że w stolicy swoją siedzibę znalazły Teatr i Opera Narodowa.

Krótko o historii

Budowa siedziby Teatru Narodowego rozpoczęła się w roku 1825 i trwała osiem lat. Niestety jego klasycystyczna forma została zniszczona w latach 1939-1944 w efekcie toczonych na terenie Warszawy działań wojennych. Odbudowany już w zmienionej i rozbudowanej postaci Teatr Wielki został ukończony w 1965 roku i do dziś stanowi centrum elitarnych wydarzeń kulturalnych w stolicy.

Nie zwykły teatr

Gmach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej mieści w sobie trzy wyjątkowe instytucje. Swoją siedzibę ma tu Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy oraz Galeria Opera i Muzeum Teatralne. Odbywające się tu wydarzenia to nie tylko przedstawienia operowe i spektakle baletowe czy teatralne. To także wystawy, spotkania ze znanymi artystami, uroczyste premiery filmowe i wiele innych znaczących dla środowiska kulturalnego wydarzeń.

Muzeum w teatrze

Muzeum Teatralne powstało w roku 1957 z inicjatywy Arnolda Szyfmana, polskiego dramaturga, reżysera i dyrektora teatralnego. Organizowane w ramach jego działalności wystawy, odbywają się nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach Polski. Muzeum, w celach naukowych i popularyzacyjnych chętnie udostępnia swoje bogate zbiory innym placówkom kulturalnym.

Za kulisami

Wyjątkowym doświadczeniem jest możliwość przyjrzenia się pracy całego zespołu teatralnego za kulisami. Niepowtarzalną okazję poczucia się jak prawdziwy artysta ma każdy, kto uda się na wycieczkę po Teatrze Wielkim. Spojrzenie na rzędy foteli na widowni z tej perspektywy  pozostawia niezatarte wrażenie na lata. Podczas zwiedzania mamy okazję przyjrzeć się kulisom sceny, pracowniom artystycznym, między innymi malarni, stolarni i pracowni krawieckiej. Podczas odwiedzin w magazynie kostiumów i foyer, uczestnicy wycieczki mają okazję zapoznać się z historią tego niezwykle ważnego obiektu.