Już od września kolejne punkty ładujące dla miejskich “elektryków” – ekologicznych rozwiązań dla transportu miejskiego ciąg dalszy

Przełom sierpnia i września 2021 roku to dla Zakładu Transportu Miejskiego w Warszawie okres realizacji ważnych dla miasta inwestycji. 30 sierpnia do użytku oddano nowe buspasy, biegnące wzdłuż ulicy Bitwy Warszawskiej. Teraz czekamy na uruchomienie dziewięciu ładowarek dla autobusów elektrycznych. Z planowanych trzech nowych stacji pierwsza zacznie funkcjonować już we wrześniu.

Nowe stacje ładujące – gdzie powstają?

Obecnie wchodzące w skład floty komunikacji miejskiej elektryczne autobusy korzystają z urządzeń ładujących pantografowych i wtyczkowych. Punkty te dostępne są w zajezdniach przy Woroniczej, Ostrobramskiej i Stalowej. Stacje doładowujące znajdziemy przy pętlach: Esperanto, Nowodwory, Szczęśliwice, Konwiktorska, Spartańska oraz Chomiczówka.

Największa z przygotowywanych stacji ładujących zlokalizowana jest na pętli autobusowej w Wilanowie. Tam już od przyszłego miesiąca będzie można korzystać z  sześciu urządzeń ładujących. Nowe urządzenia zapewnią zasilanie dla autobusów linii 116, 180 i E-2. Każdy z punktów dostarczać ma moc równą 400 kW, co łącznie daje prąd o mocy bliskiej 2,5 megawata. Miejskie Zakłady Autobusowe przyznają, że uruchomienie stacji na wilanowskiej pętli to największa inwestycja w zakresie infrastruktury, jakiej podjęto się w ciągu ostatnich lat. Kolejne dwie ładowarki, których oddanie do użytku zaplanowano na przełom września i października, to punkty przy ulicach Konwiktorskiej i Browarnej.

Przypomnijmy, że pierwsze autobusy elektryczne wchodzące w skład floty transportu publicznego pojawiły się w Warszawie w ubiegłym roku, gdy miasto podpisało umowę na sprowadzenie 130 tego typu pojazdów. Cała inwestycja to rozwiązanie wybitnie ekologiczne, ponieważ “elektryki” nie tylko w znacznym stopniu ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Pojazdy te są też wyjątkowo ciche, co w takim miejscu, jak zabytkowa Warszawa z pewnością stanowi ich niepodważalną zaletę.