Warszawiacy zjednoczą się, by pomóc uchodźcom

Wydarzeniami, które rozegrały się w ostatnich tygodniach w Afganistanie żyje cały świat. Uciekający przed wojną uchodźcy próbują przedostać się poza granice ojczyzny, by móc zapewnić ochronę swoim rodzinom. Naprzeciw ich wołaniu o pomoc, za namową metropolity warszawskiego, wyjdzie już niedługo społeczność stolicy.

Dzień solidarności – w trosce o drugiego człowieka

27 sierpnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w specjalnym apelu wezwał do modlitewnego zjednoczenia wszystkich wiernych w intencji cierpiącej ludności Afganistanu i wsparcia działań służb humanitarnych. Wskazując na datę 5 września arcybiskup Gądecki ogłosił “Dzień Solidarności z Afgańczykami”.

W odpowiedzi na apel arcybiskupa Gądeckiego podniosły się solidarne głosy pozostałych kościelnych oficjeli, którzy poparli wezwanie. Oczywiście rekomendowane działania to nie tylko duchowe wsparcie. W nadchodzącą niedziele zgodnie z decyzją metropolity warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza, na terenie całej archidiecezji warszawskiej przeprowadzone zostaną zbiórki pieniężne. Pozyskane środki kościół przeznaczy na pomoc uchodźcom z Afganistanu. Akcje pomocowe już czynnie prowadzi Caritas Polska, organizując dla szukających schronienia konkretną pomoc.

Zbiórka na pomoc i działania Caritas

Według wydanych przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, Michała Janocha, fundusze zbiórki do puszek odbędą się po każdej zakończonej mszy świętej. Biskup wezwał także opiekunów parafii do niezwłocznego przekazania pozyskanych środków na konto kurii. Mają one posłużyć jako wsparcie działań na rzecz uchodźców na terenie naszego kraju oraz poza jego granicami.

Caritas Polska poinformował o rozpoczęciu współpracy z oddziałem Caritas w Pakistanie, której celem będzie udzielenie wsparcie dla około 1500 afgańskich rodzin. Akcję humanitarną zaplanowano na trzy miesiące.

Na terenie kraju działają już odpowiednio przygotowane Centra Migrantów i Uchodźców, gdzie przybywający mogą liczyć na wszelkie wsparcie. Dla uchodźców przygotowywana jest między innymi pomoc socjalna, psychologiczna, językowa, prawna. Podejmowane działania mają na celu ułatwienie wszystkim potrzebującym przetrwanie tego ciężkiego okresu.