Szczepienie lisów na Mazowszu – kluczowy element walki z wścieklizną

W nadchodzący czwartek, 4 kwietnia, ruszy akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenach województwa mazowieckiego. W ramach tej inicjatywy, preparat szczepionki będzie umieszczany ręcznie bądź za pomocą samolotów na lasach, polach oraz łąkach. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało się na wysłanie specjalnych alertów SMS-owych. Informacje zawarte w wiadomościach dotyczą głównie konieczności zachowania większej ostrożności podczas spacerów ze zwierzętami domowymi.

Odwilż wiosenna nie tylko przynosi ulgę po długim i ciężkim zimowym okresie, ale również stwarza idealne warunki do przeprowadzenia akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Działania te potrwają od 4 do 17 kwietnia, obejmując swoim zasięgiem całe województwo mazowieckie. Za sprawne przeprowadzenie szeregów działań odpowiedzialny jest mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Proces dystrybucji szczepionki obejmuje metody ręczne czy też zrzuty z samolotów na nietknięte przez człowieka tereny leśne, pola i łąki. Szczególnie ważne jest, by zrzuty nie dotyczyły zbiorników wodnych oraz obszarów zabudowanych.

Jak podaje stołeczny Ratusz, szczepionka będzie ukryta w specjalnej, brunatno-zielonej przynęcie mającej formę krążka. W ciągu dwóch tygodni od momentu rozpoczęcia działań, mieszkańcy powinni wykazać szczególną ostrożność podczas spacerów ze zwierzętami. Pieszy powinien trzymać psy na smyczy, natomiast koty najlepiej schować do zamkniętych pomieszczeń.