Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego rozszerza się – mieszkańcy stolicy mogą wybrać abonament, który im najbardziej odpowiada

Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą wprowadzenia nowych zasad dotyczących parkowania pojazdów przez mieszkańców. Dotychczasowe przysługujące 150 metrów od miejsca zamieszkania będzie można rozszerzyć wraz z nowym planem abonamentowym.

Parkingi dla tych, co mieszkają w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

Mieszkańcy terenów przynależnych do SPPN obecnie mogą korzystać z miejsc postojowych, oddalonych nie więcej niż 150 metrów od domu. Umożliwia im to wykupiony abonament w wysokości 30 złotych rocznie. Wydaje się, że to atrakcyjne rozwiązanie i właściwie żadna cena, jednak w praktyce sprawy mają się nieco inaczej. Przepisowe 150 metrów obejmuje zaledwie kilka stref parkomatowych, w praktyce trzy, cztery. Po przeliczeniu okazuje się, że mieszkańcy SPPN mają do dyspozycji kilkadziesiąt miejsc postojowych. Ze względu na ogromny ruch w stolicy często żadne z tych miejsc nie jest wolne.

Nowa uchwała pozwala na większą swobodę. Dokonując rocznej opłaty w wysokości 600 złotych obszar, na którym mieszkaniec będzie mógł pozostawić auto obejmie już całe osiedle, czy nawet większą część dzielnicy. W efekcie, zamiast kilkudziesięciu możliwych lokalizacji, kierowca otrzyma ich od kilkuset do 1,5 tysiąca.

Warszawianie sami zdecydują, gdzie i za ile chcą parkować

Oczywiście, wraz z wprowadzeniem nowego abonamentu radni nie zdecydowali o zawieszeniu tego obecnie stosowanego. Nie każda dzielnica jest tak samo oblegana przez kierowców, dlatego większa opłata będzie rozwiązaniem opcjonalnym. Mieszkańcy stolicy, którzy na co dzień borykają się z problemem parkingowym, teraz będą mogli zdecydować, który wariant jest dla nich bardziej opłacalny. Te osoby, które zamieszkują na granicach wydzielonych obszarów parkowania, będą miały prawo zdecydować, na którym obszarze miejsca postojowe będą im w ramach abonamentu przysługiwać.