PKP Intercity obiecuje krótsze podróże i więcej komfortu

Od 3 września 2023 roku, PKP Intercity planuje skrócić czas podróży na kilku głównych trasach w Polsce. Najważniejszym punktem tych zmian będzie znaczne skrócenie czasu podróży na trasie Warszawa – Kraków, gdzie czas przejazdu ma zostać zredukowany do zaledwie 2 godzin i 10 minut. Te zmiany będą także widoczne na innych trasach, takich jak Warszawa – Poznań oraz Warszawa – Wrocław.

Zarządca infrastruktury kolejowej, PKP PLK, przewidział pięć korekt w rocznym rozkładzie jazdy 2022/2023, które mają na celu dostosowanie kursowania pociągów do prowadzonych prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Czwarta z nich ma wejść w życie właśnie 3 września tego roku i będzie obowiązywać do 11 listopada.

Skrócenie czasu przejazdów to nie jedyna zmiana jaką PKP Intercity wprowadza dla swoich pasażerów. Od 3 września wzrośnie także liczba pociągów oferujących graficzną rezerwację miejsc, co umożliwia wybór konkretnego miejsca w wagonie oraz sprawdzenie frekwencji w danym pociągu. Do listy 100 połączeń obsługiwanych tą funkcją dołączy kolejnych 18 par połączeń. Ta usługa była wcześniej dostępna tylko w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. Od połowy lutego tego roku jest ona także dostępna w wybranych pociągach kategorii EIC.

Do roku 2030 PKP Intercity ma ambitne plany rozbudowy swojej oferty. Przewoźnik zamierza uruchomić około dwukrotnie więcej pociągów i zwiększyć liczbę pasażerów do niemal 90 milionów rocznie. Planuje również podniesienie standardu podróży dla swoich klientów. Wszystko to ma być możliwe dzięki przyjęciu strategii “PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, która zakłada inwestycje rzędu 27 mld złotych w nowoczesny tabor i infrastrukturę kolejową.