Mazobilet: Multimodalna oferta transportowa dla podróżujących po Mazowszu i Warszawie

Mazobilet to innowacyjny projekt oferujący nieograniczone możliwości podróżowania komunikacją publiczną na terenie Mazowsza i Warszawy w weekendy. W ramach tej propozycji, pasażerowie mogą korzystać z usług Kolei Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) oraz komunikacji miejskiej, obejmującej metro, tramwaje i autobusy. Dziś, przedstawiciele władz administracyjnych Mazowsza i stolicy Polski podpisali umowę regulującą tę inicjatywę.

Mazobilet jest biletem na imię, dostępnym do nabycia w kasach biletowych, biletomatach oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych takich jak: Koleje Mazowieckie, SkyCash, mPay. Bilet może być nabywany przez pojedynczego pasażera lub grupę liczącą od 2 do 5 osób, gdzie jedna z nich musi podać swoje dane personalne na bilecie. Cena biletu osobistego wynosi 49 zł, zaś bilet grupowy kosztuje 99 zł. Oferta jest dostępna każdego weekendu od piątku od godziny 19 do poniedziałku do godziny 8.

Zakup Mazobiletu uprawnia podróżnych do korzystania z pociągów Kolei Mazowieckich (poza pociągami „Słoneczny” i „Słoneczny BIS”), WKD i SKM, a także autobusów KM na trasie stacja Modlin – Lotnisko Modlin. Również środki Warszawskiego Transportu Publicznego są objęte biletem, zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej.

Wraz z wprowadzeniem Mazobiletu, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie oraz Koleje Mazowieckie zawarły porozumienie dotyczące przedłużenia funkcjonowania tzw. wspólnego biletu KM-ZTM aż do 31 marca 2025 roku. Całkowita wartość umowy wynosi 393,8 mln zł brutto. Fundusze na realizację tego projektu pochodzą z budżetu miasta stołecznego Warszawy.

Wspólny Bilet ZTM-KM jest dostępny dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej od 2005 roku. Dzięki niemu, posiadacze biletów ZTM o czasie ważności co najmniej dobę (takich jak bilety trzydniowe, weekendowe, miesięczne czy kwartalne) mają możliwość korzystania z pociągów Kolei Mazowieckich na określonym obszarze bez konieczności zakupu dodatkowego biletu.