Klimatyzacja – skuteczny sposób na ogrzewanie i chłodzenie

Niestabilne ceny energii kształtujące koszty utrzymania budynku, czy mieszkania sprzyjają łączeniu funkcjonalności urządzeń zapewniających komfort termiczny. Ogrzewanie klimatyzatorem może okazać się całkiem interesującą opcją, tym bardziej że nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne oferują wiele możliwości oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej. Sprawdź, czy klimatyzacja to skuteczny sposób na ogrzewanie i chłodzenie?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Czy opłaca się ogrzewać klimatyzacją?
  • Ogrzewanie klimatyzatorem, jak to działa?
  • Jakie korzyści niesie za sobą zakup i montaż klimatyzacji?

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ekonomiczne rozwiązanie? 

Widoczne ocieplenie klimatu powoduje, że klimatyzacja zyskuje coraz większą popularność nie tylko w biurach i obiektach przemysłowych, lecz także w domach i mieszkaniach prywatnych. Tym, co do tej pory powstrzymywało potencjalnych użytkowników przed zakupem i montażem instalacji klimatyzacyjnej, były obawy o koszty związane z eksploatacją klimatyzatora. Czy słusznie?

Wiele osób nie wie, że klimatyzacja jest równie skuteczna, chłodząc pomieszczenia, jak i ogrzewając wnętrza, zatem zachodzi w tym przypadku połączenie dwóch funkcji przy jednym rachunku. Co więcej, jest to rozwiązanie skuteczniejsze i wydajniejsze, aniżeli konwencjonalne grzejniki np. elektryczne.

Nowoczesne klimatyzatory mogą być wyposażone w czujnik ECO (klimatyzator ścienny Haier Flexis Plus White Matt), który wykrywa obecność osób w pomieszczeniu, lokalizuje ich położenie, określając w ten sposób optymalne warunki termiczne oraz kierując przepływ powietrza w stronę użytkownika. Tym, co powinno zainteresować wszystkich, jest fakt, że w przypadku niewykrycia obecności lokatorów, czujnik wprowadza klimatyzator w stan czuwania, co przekłada się na oszczędność energii nawet do 67%.

Klimatyzacja Warszawa zapewnia skuteczne ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, dzięki czemu urządzenia funkcjonują wydajnie niezależnie od pory roku.

Stosowanie klimatyzacji dla utrzymania komfortu termicznego w firmie, domu lub mieszkaniu gwarantuje niskie zużycie prądu, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Ogrzewanie klimatyzatorem jest tańsze i ekonomiczniejsze aniżeli stosowanie ogrzewania elektrycznego.

Jak działa ogrzewanie klimatyzatorem? 

Klimatyzator typu split (ang. podzielony, rozdzielony) złożony jest z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Specjalny komponent umożliwia odwrócenie obiegu chłodniczego.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora pracująca w trybie chłodzenia funkcjonuje jako parownik, podczas kiedy jednostka zewnętrzna jest skraplaczem. Po przełączeniu urządzenia na funkcję ogrzewania, wymienniki zamieniają się rolami i jednostka wewnętrzna grzeje.

Nowoczesne klimatyzatory pracują w trybie grzania nawet wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz budynku spadnie do -20°C. W odróżnieniu od konwencjonalnych grzejników, których nagrzanie wymaga czasu i energii, ogrzewanie przy pomocy klimatyzatora, (np. LG Dualcool) ma swój początek natychmiast po włączeniu odpowiedniego trybu, co zresztą można zrobić za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Jest to najszybsza możliwa metoda na zapewnienie ciepła wewnątrz biura, domu lub mieszkania.

Ogrzewanie klimatyzacją – zalety 

Wypada przypomnieć, że klimatyzacja niesie za sobą znacznie więcej korzyści, aniżeli samo ogrzewanie. Użytkownicy zyskują świeże i przede wszystkim oczyszczone powietrze, zarówno pod kątem obecności smogu, jak i pyłów oraz bakterii. Jest to szczególnie istotne dla osób wykazujących tendencje do alergii i małych dzieci.

Korzyści wynikające z zakupu i montażu klimatyzacji:

  • Komfort termiczny;
  • Poprawa jakości powietrza;
  • Regulacja wilgotności;
  • Bezpieczeństwo i zdrowie;
  • Poprawa efektywności pracy (w przypadku zastosowań biznesowych);
  • Ochrona sprzętu elektronicznego;
  • Utrzymanie świeżości produktów spożywczych.

I wiele innych.

Klimatyzacja jako skuteczny sposób na ogrzewanie i chłodzenie jest także doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cenią sobie rozwiązania ekologiczne. Nowoczesne klimatyzatory pochodzące od profesjonalnego dostawcy są przyjazne dla środowiska, ograniczając emisję szkodliwych związków do atmosfery. Dbając o własny komfort, dbasz o całą planetę.