Historia na fotografii – unikatowa kolekcja wspomnień autorstwa Sylwestra “Krisa” Brauna w Muzeum Warszawy

Niezwykłą kolekcję udostępniło zainteresowanym Muzeum Warszawskie. Od 02 października internauci mają okazję spojrzeć na wydarzenia sierpnia 1944 roku oczami fotografa, będącego czynnym uczestnikiem Powstania. Kolekcja licząca 1500 fotografii to jedyny w swoim rodzaju dokument z tego okresu historii Warszawy.

Dokumentacja z miasta walk

Ostatnie miesiące to okres wzmożonych rozmów na temat wydarzeń roku 1944. W sierpniu i październiku bowiem obchodzimy dwie związane z Powstaniem Warszawskim rocznice. Z okazji Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, który przypadł na 02 października, Muzeum Warszawy udostępniło na swojej stronie niezwykły zbiór. Fotografie autorstwa Sylwestera “Krisa” Brauna, znanego z obrazu Epos Prudentialu, można oglądać na kolekcje.muzeumwarszawy.pl. Braun przekazał ocalałą dokumentację, ukazującą codzienne życie powstańczej stolicy w roku 1985.

Nie tylko Epos Prudentialu

Nierozstający się z aparatem fotograficznym członek Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej Sylwester “Kris” Braun wniósł ogromny wkład w historyczną strefę wiedzy na temat życia stolicy w czasie powstania. Dzięki swojej działalności uwiecznił niezwykłe sceny. Ukazał nie tylko walkę na ulicach stolicy, ale też toczące się w niej zwyczajne, codzienne życie. Dzięki jego zdjęciom możemy oglądać zarówno płonące Śródmieście, barykady na Woli i Powiślu, jak i twarze trwających w nadziei na lepsze jutro uczestników wydarzeń sierpnia i września 1944 roku.