Centrum Zdrowia Dziecka – apel o pomoc dla małych pacjentów z Ukrainy i ich matek

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zaapelowało o pomoc dla mam przebywających na jego oddziałach dzieci z Ukrainy. Potrzebne są artykuły codziennego użytku.

Nagląca potrzeba

O niecierpiących zwłoki potrzebach informowała pełniąca funkcję rzecznika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Katarzyna Gardzińska. Jak mówiła, sytuacja jest poważna, ponieważ mamy małych pacjentów często nie mają własnych artykułów pierwszej potrzeby. Wynika to z faktu, iż większość kobiet podejmując ucieczkę z kraju, brało ze sobą jeden plecak wypełniony tym, co było niezbędne nie dla ich komfortu, ale ich dziecka. Wyposażenie podróżne obejmowało więc pieluszki i dziecięce produkty spożywcze.

Gardzińska podkreśliła, że pomoc ukraińskim matkom jest możliwa tylko dzięki wsparciu osób prywatnych i fundacji. Korzystając z ich pomocy, możliwe jest przekazanie znajdującym się w potrzebie pakietu startowego, jak pracownicy centrum określają zestaw przygotowany dla mam. W jego skład wchodzi ręcznik, poduszka, koc oraz suche produkty spożywcze, między innymi kawa, herbata, zupy instant. Ukrainki otrzymują również podstawowe artykuły kosmetyczne, takie jak szampon, szczoteczka do zębów, czy żel pod prysznic.

Wsparcie wciąż potrzebne

Rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka zaapelowała o pomoc i wsparcie w gromadzeniu potrzebnych dla mam chorych dzieci artykułów pierwszej potrzeby. Jak podkreśliła, nawet najmniejsza pomoc jest bardzo potrzebna i bardzo mile widziana. Gardzińska zaznaczyła również, że potrzebne są również artykuły dla samych małych pacjentów. Do szpitala można przynosić dziecięce ubranka, śpioszki, szczoteczki do zębów, a także żele do kąpieli przeznaczone dla najmłodszych.