Ze stolicy do Kraśnika – trzy autobusy miejskie trafią na trasy w województwie lubelskim

Jak się okazuje, nie tylko pasażerowie autobusów mogą podróżować. Także same pojazdy mogą zmienić miejsce swojego bytowania. Tak właśnie stało się z trzema niskopodłogowymi autobusami marki Solaris, które od Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie zakupił urząd miasta w Kraśniku.

Używane pojazdy posłużą w innym województwie

Jak oświadczył w mediach społecznościowych kraśnicki urząd miasta, fundusze na tę nietypową transakcję pochodziły z ustalonego wcześniej budżetu obywatelskiego. Plan ten uwzględniał realizację właśnie takiego zakupu.

Pierwotnie planowano zakup tylko jednego pojazdu. Jak jednak wynika z informacji przekazanych przez samego nabywcę, dobra współpraca władz i przedstawicieli zarządów jednostek odpowiedzialnych za organizację transportu obu miast, kwota, którą na ten cel przeznaczono, pozwoliła na nabycie aż trzech takich autobusów.

Autobusy z odzysku posłużą pasażerom z Kraśnika

Choć przekazane pojazdy marki Solaris Urbino 12 mają już za sobą 14 lat przemierzania miejskich ulic, nadal są w doskonałym stanie technicznym i wizualnym. Jak podkreślają władze miasta, są to o wiele bardziej nowoczesne modele niż te, które dziś obsługują ruch pasażerski w Kraśniku.

Przetransportowane z Warszawy autobusy są wyposażone w tablice elektroniczne, całopojazdową klimatyzację, monitoring, a także system głosowej zapowiedzi przystanków. Jako wersje niskopodłogowe znacznie podniosą komfort podróży osobom z niepełnosprawnościami, wymagającymi poruszania się na wózku.

Autobusy z warszawskiej floty wyjadą na nowe trasy za miesiąc

Mimo iż pojazdy Solaris są już w nowym miejscu nie od razu skierują się ku nowym przystankom. W pierwszej kolejności należy je poddać odpowiednim przygotowaniom. Konieczne jest wprowadzenie nowych tras przejazdu wyświetlanych na ekranach wewnątrz pojazdu czy zaktualizowanie bazy przystanków w systemie zapowiedzi głosowej. Urząd miasta planuje udostępnienie nowo nabytych Solarisów za około miesiąc. Zastąpione one trzy najbardziej wysłużone na kraśnickich drogach pojazdy.

Jeśli chcecie śledzić dalsze losy warszawskich autobusów już w nowym miejscu, po więcej wiadomości możecie się udać na stronę miasta Kraśnik.