Legia Warszawa żegna największego kibica – zmarł Wiktor Bołba, pomysłodawca i kustosz muzeum warszawskiego klubu

Wyjątkowy, niezwykły, powszechnie lubiany przez pracowników i kibiców. Tak o mówią o nim wszyscy, którzy mieli okazję go poznać. Niezastąpiony autorytet, doradca i propagator Legii Warszawa Wiktor Bołba zmarł w poniedziałek 17 stycznia.

Odszedł największy kibic

O śmierci założyciela i kustosza Muzeum Legii poinformowali przedstawiciele jego ukochanego klubu. Pomysłodawca pierwszej tak dużej placówki w kraju związanej z klubem sportowym, autor książek o Kazimierzu Deynie i Lucjanie Brychczym, współautor Księgi Stulecia odszedł w wieku 65 lat. Był wyjątkowym i najwierniejszym kibicem warszawskiego klubu i wielkim pasjonatem jego historii.

Związany z Legią od zawsze

Wiktor Bołba kibicem klubu był właściwie od zawsze. Latami kolekcjonował związane z nim pamiątki. Pasja do piłki nożnej towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Jak sam mówił, przygoda z Legią rozpoczęła się na bazarze przy Dworcu Wschodnim, gdzie podczas dziecięcych poszukiwań wśród wszelkich dóbr natrafił na proporczyk z symbolem Legii. I dalej już poszło..

Wszystko przez żonę..

Choć niektórym może trudno w to uwierzyć, do utworzenia muzeum klubu przyczyniła się żona Wiktora Bołby, którą gromadzone przez niego latami pamiątki doprowadzały do nerwowego rozstroju. Pod wpływem jej upomnień Bołba postanowił spełnić jej życzenie i wyprowadzić swoje skarby z domu. W tym celu od lat 80. prowadził rozmowy z władzami klubu na temat utworzenia specjalnej placówki. Pomysł się podobał, ale w tamtym czasie nie było przestrzeni na jego realizację. Dopiero po remoncie krytej trybuny na starym stadionie zorganizowano pierwszą ekspozycję. Docelową placówkę otwarto 21 kwietnia 2006 roku w czasie obchodów 90. rocznicy powstania klubu Legia Warszawa.

Dla tych, którzy tak jak Wiktor Bołba pałają miłością do piłki i sportu, polecamy odwiedzić specjalnie poświęcone tej tematyce serwisy.