Za pan brat z kwiatkiem, czyli przygarnij bratka

O tym, że władze Warszawy do zieleni mają szczególny stosunek, informowaliśmy już wielokrotnie. Troska o naturalną roślinność i stosowanie przyjaznych dla człowieka i natury ekologicznych rozwiązań to już właściwie wizytówka stolicy. Zgodnie z tym założeniem ponownie przystąpiono do akcji, która nie tylko pozwoliła na ocalenie roślinności, ale też wzbogaciła mieszkania warszawian o wyjątkową ozdobę.

Bądź eko, przygarnij bratki

Nowy sezon to doskonała okazja na odświeżenie swojego image’u. Jak można było się ostatnio przekonać, zasada ta znajduje zastosowanie nie tylko w świecie mody. Związane ze zmianą wizerunku dało się zauważyć także na ulicach miasta, a to wszystko za sprawą Zarządu Oczyszczania Miasta.

Podobnie jak miało to miejsce pod koniec ubiegłego roku, tak i teraz władze miasta zdecydowały o rozdaniu wśród zainteresowanych mieszkańców roślin, które do tej pory przyozdabiały warszawskie ulice. Tym razem w ręce miłośników przyrody trafiły bratki, upiększające w sezonie wiosennym autobusowe i tramwajowe pętle. Teraz, dzięki akcji Bądź eko, przygarnij bratki, zastąpione przez begonie i pelargonie roślinki ozdobią między innymi balkony miejskich kamienic.

Chętni do przyjęcia pod swój dach wyjątkowego bratka mogli zgłaszać się po odbiór roślinek w czwartek 09 czerwca na pętlach: Bródno-Podgrodzie, Szczęśliwice, Wilanów, Esperanto, Nowe Bemowo. Pracowników firmy ogrodniczej można było spotkać również na stacjach Żerań FSO oraz Rondo Wiatraczna. Cała akcja ruszyła o godzinie 07.00 rano i trwała aż do przekazania ostatniego bratka.

Z bratkiem za pan brat

Wszyscy, którzy postanowili wziąć pod opiekę pochodzącego z miejskiej przestrzeni bratka, mogli też zapoznać się z zasadami pielęgnacji tych wyjątkowych roślin. Jak informowali odpowiedzialni za akcję specjaliści, bratki nie wymagają szczególnych warunków.

Do zdrowego rozwoju i pięknego wyglądu bratki potrzebują oczywiście dostępu do żyznego podłoża. Dostęp do wody powinien być zapewniany roślinom poprzez podlewanie ziemi, w której kwiaty posadzono lub na podstawkę obejmującej je doniczki. Zdecydowani należy omijać zarówno kwiaty, jak i liście bratków. Jako najlepszą porę na podlewanie wskazano wczesny ranek.

Zarząd Oczyszczania Miasta przypomniał również, że dla zapewnienia długiego wzrostu bratków, należy regularnie usuwać przekwitające kwiaty. W przedłużeniu żywotności roślinek pomoże także obrywanie wykazujących oznaki obumierania listków.