Wisły coraz mniej – poziom wody spadł poniżej 40 centymetrów

Królowa polskich rzek odsłania przed obserwującymi ją mieszkańcami. Obniżający się nieustannie poziom wody w korycie osiągnął jedną z najniższych dotychczas odnotowanych wartości.

Poziom wody spada

Lipcowe słońce dawało się ostatnio mieszkańcom kraju we znaki. Wysokie temperatury i brak deszczu, to marzenie każdego urlopowicza, który ma nadzieję cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem przy dobrej pogodzie. Niestety to, co spragnionych ciepła wprawia w dobry nastrój, nie zawsze jest korzystne dla środowiska.

Według danych, które udostępnił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poziom wód w Wiśle systematycznie spada. Taka sytuacja utrzymuje się od ostatniego czwartku. Wtedy odnotowana wartość na wodowskazach wynosiła 42 centymetry. W niedzielę, 24 lipca, były to już zaledwie 34 centymetry. Do tej pory najniższy poziom wód na warszawskim odcinku Wisły odnotowano w roku 2015 i 2018. Wówczas poziom rzeki wyniósł 26 centymetrów.

Jednak zanikająca rzeka to nie tylko odsłonięte fragmenty koryta, wysepki i leżące na dnie kamienie. O wznowieniu przepraw Słonki, Pliszki i Wilgi informowaliśmy niespełna dwa tygodnie temu. Teraz ponownie spacery wodne zostały wstrzymane.

Będzie ciepło, ale z opadami

Jak większość polskich nici wodnych Wisła to rzeka o ustroju śnieżno-opadowym. Oznacza to, że wysokie temperatury i brak opadów atmosferycznych sukcesywnie prowadzi do obniżania jej poziomu. Zależnie od tego, ile taki stan się utrzymuje, tereny nadrzeczne wykazują mniejsze lub większe oznaki suszy.

Na szczęście meteorolodzy zapowiadają w najbliższych dniach poprawę warunków atmosferycznych. Według prognoz już w tę niedzielę temperatura miała osiągnąć maksymalną wartość 25 stopni Celsjusza. Zapowiadano również  zmienne zachmurzenie oraz przelotne opady deszczu.

Nadchodzący tydzień ma być dla mieszkańców stolicy miłą odmianą po intensywnych upałach. Umiarkowane zachmurzenie, temperatura maksymalna 27 stopni Celsjusza i umiarkowany, północno-zachodni wiatr. Na wtorek natomiast przewidywana jest burza z opadami deszczu. Środa według zapowiedzi również pochmurna i z powiewami wiatru.