Operacja policyjna przeciwko przestępczości finansowej

Policja z różnych części Polski przeprowadziła szeroko zakrojoną operację, która skupiła na sobie uwagę 120 funkcjonariuszy. Ich celem było zatrzymanie grupy przestępczej specjalizującej się w praniu brudnych pieniędzy, oszustwach komputerowych, fabrykowaniu dokumentów oraz wyłudzaniu kredytów. Efektem ich wspólnej pracy było zatrzymanie 17 osób związanych z tą działalnością.

Osoby te, w wieku od 32 do 69 lat, zostały zatrzymane w ramach tej operacji na terenie całego kraju. Każda z nich usłyszała zarzuty związane z ich przestępczą działalnością. W sumie zgromadzono dowody, które pozwoliły na postawienie aż 121 zarzutów karnych.

Grupa ta prowadziła skomplikowane operacje finansowe mające na celu pranie pieniędzy. Wykorzystywali do tego oszustwa internetowe skierowane na banki i inne instytucje finansowe. Fałszywe dokumenty tworzone przez nich miały na celu stworzenie fikcyjnej sytuacji dochodowej dla tzw. “słupów”. Do tego celu wykorzystywali między innymi bankowość elektroniczną.

Wśród funkcjonariuszy biorących udział w operacji byli policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także kontrterroryści z Kielc i Radomia. Jak podkreślają przedstawiciele służb bezpieczeństwa, sprawa jest wciąż rozwojowa i istnieje możliwość kolejnych zatrzymań.