Jedyna taka okazja, czyli zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP. Zainteresowani mogą złożyć wizytę w Belwederze już 11 września

Z okazji 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa mieszkańcom Warszawy udostępnione zostaną do zwiedzania wnętrza Rezydencji Prezydenckiej w Belwederze. Kancelaria Prezydenta opublikowała informację o tym wydarzeniu na swojej stronie internetowej. Goście będą mogli złożyć niecodzienną wizytę w pałacu w najbliższą sobotę, między godziną 11.00 a 16.00.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Jej celem jest promowanie zabytków i przybliżanie historii narodów europejskich. Polska dołączyła do tego projektu w roku 1993.

Co będziemy mogli obejrzeć podczas wizytacji Pałacu Prezydenckiego?

Belweder to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych zabytków stolicy. Tam rozgrywały się ważne dla kraju wydarzenia. W jego murach gościły osobistości znane z kart szkolnych podręczników. Ta budowla o kilkusetletniej historii nie bez powodu nosi swoją nazwę, gdyż “bel vedere” znaczy nic innego, jak “piękny widok”.

Dla zainteresowanych zwiedzaniem dostępne będą między innymi: Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, sale reprezentacyjne Belwederu, a wśród nich Sala Marmurowa, Malinowa, Kominkowa i Pompejańska. Zwiedzających z historią obiektu zapozna przewodnik, oprowadzający po obiekcie kolejne piętnastoosobowe grupy.

Z oczywistych względów wstęp na teren pałacu wejdą tylko te osoby, które przy wejściu od strony pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego okażą ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Zastrzeżono także, że podczas zwiedzania niedozwolone jest posiadanie przedmiotów uznawanych za niebezpieczne, a także wszelkiego rodzaju pojemników z płynami.