Zbliża się Maraton Warszawski! Biegacze po raz kolejny ruszą ulicami stolicy

Wielkimi krokami zbliża się godzina, w której fani wielkich wydarzeń przebywający w stolicy usłyszą sygnał do startu. Już w najbliższą niedzielę, 26 września 2021 roku, odbędzie się 43. edycja Maratonu Warszawskiego. Jest to najważniejsza impreza tego typu w kraju. By wziąć w niej udział, do stolicy Polski przybywają zawodowcy i amatorzy nie tylko spoza granic administracyjnych miasta, ale też spoza granic kraju.

Tradycyjny bieg od 43 lat

Rozgrywany obecnie na królewskim dystansie Maraton Warszawski po raz pierwszy wystartował 30 września 1979 roku. Zapowiadany wówczas jako Maraton pokoju bieg przyciągnął na pozycję startu blisko 2500 uczestników i obejmował trasę o długości około 41,6 kilometrów. Sygnał do startu dał sportowcom biegacz długodystansowy, olimpijczyk, mistrz Europy i rekordzista świata Zdzisław Krzyszkowiak. Pierwszy w historii bieg przez stolicę ukończyło 1861 osób. Jedyną podobną, nieznacznie większą od warszawskiej imprezy tego typu, mógł wówczas poszczycić się Paryż. Na mecie we francuskiej stolicy stanęło wówczas niespełna 100 biegaczy więcej niż w Warszawie. 

Nie tylko dla maratończyków

Równolegle z 43. biegiem Maratonu Warszawskiego odbędzie się już po raz piętnasty Półmaraton Warszawski. Punkty startowe obu biegów będą zlokalizowane w różnych miejscach, jednak finalnie połączą się one ze sobą na linii mety. Dla spragnionych większych i silniejszych wrażeń odbędą się także biegi towarzyszące – Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Początek głównego wydarzenia wyznaczono na godzinę 08.00 przy stadionie Polonii na ulicy Konwiktorskiej. Wtedy rozlegnie się sygnał ogłaszający start główny, po którym nastąpią kolejne o 08.15, 08.30 i 08.45. Razem z maratończykami wyruszy I zmiana Bridgestone Sztafety. Uczestnicy Półmaratonu Warszawskiego natomiast wystartują z ulicy Moliera w samo południe.