Nowy, naturalny i pełen zieleni – plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka otwarty mimo protestów okolicznych mieszkańców

Już od kilku dni młodzi warszawianie mogą korzystać z nowo otwartego placu zabaw w Parku Dolinka Służewiecka. Zarząd Zieleni zachwala projekt jako w pełni naturalny i przyjazny dla otoczenia. Mieszkańcy okolic natomiast składają skargi do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego “Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st. Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka”. Za realizacją tego projektu opowiedziało się 11 tysięcy mieszkańców miasta Warszawa.

Edukacja ekologiczna i odwołania historyczne

Dumni z realizacji projektu urzędnicy podkreślają jego niezwykłe zalety. Plac zabaw powstał z wykorzystaniem naturalnych surowców. Brak w nim jakichkolwiek szkodliwych dla otoczenia elementów, a wszelkie urządzenia wykonano z drewna. Pod względem kolorystyki i stylu nowy plac nawiązuje do mieszczącej się niegdyś na tym terenie wsi Służewiec.

Nowy plac zabaw pełen jest także zieleni. Spotkamy tam krzewy dereni, porzeczki, agrest, leszczynę i tawuły. Zapoznać się można także z różnego rodzaju bylinami, takimi jak podagryczniki, złocienie, dzwonki, chabry, konwalie, jeżówki, malwy, niezapominajki i wiele innych. Posadzono także drzewa jabłoni i śliwę, które na wiosnę pokryją się bogatym kwieciem.

Strefa dla starszych i młodszych z edukacją w tle

Plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka to dwie strefy dedykowane dzieciom w różnym wieku.

Pierwsza z nich, W starym ogrodzie, przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat,  powstała w obrębie dawnej osady. Najmłodsi mogą tam oddawać się zabawie w drewnianym domku, wiklinowych szałasach, czy korzystać z naturalnych elementów, takich jak kłody. Nie zabrakło też tradycyjnych huśtawek i hamaków.
Druga strefa, Sprawnościowa, to już miejsce na aktywność dla nieco starszych dzieci. Znajdziemy tam “małpi gaj”, zjeżdżalnię oraz liczne tunele, mostki i huśtawki.

Obie części placu zabaw połączono ścieżką edukacyjną, poświęconą przyrodzie parku. Znajdziemy tam tablice opisujące rodzime gatunki ptaków oraz drzew. Nie zabrakło też informacji z zakresu ekologii – odwiedzające park dzieci, dowiedzą się, jaki jest czas rozkładu poszczególnych odpadów.

W parku nie braknie też ławek, na których można będzie wypocząć po intensywnej zabawie.