“Zaszczep pupila, to tylko chwila”. Województwo mazowieckie przeciw wściekliźnie

Od końca października na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje nowe rozporządzenie. Jego celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń wścieklizną wśród zwierząt. Nowe przepisy objęły także stolicę.

84 w województwie, a 8 w Warszawie

Na terenie województwa mazowieckiego w ostatnim roku odnotowano 84 przypadki wścieklizny. Jej ofiarami, jak do tej pory, padały wolnożyjące zwierzęta. Niestety, przypadków tych nie odnotowano gdzieś w głębi lasu. Dzikie stworzenia często przechadzają się na obszary zamieszkane przez człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby każdy właściciel domowego czworonoga, zadbał o aktualizację jego szczepień. Wścieklizna jest bowiem śmiertelną chorobą nie tylko dla zwierząt, ale też dla człowieka.

Według aktualnych danych przypadki wścieklizny miały miejsce także w Warszawie. W Wesołej, Wawrze i na Targówku odnotowano 8 takich sytuacji. Jak do tej pory wszystkie dotyczyły zwierząt wolnożyjących. Zgodnie z podjętymi przez wojewodę decyzjami, kilka dzielnic miasta – Wawer, Wesoła, Rembertów oraz część Pragi Południe i Targówka – objęto specjalnymi regulacjami. Na terenie całego województwa twa obecnie akcja szczepienia lisów wolnożyjących. Preparaty rozkładane są także na terenie stolicy i obejmują Las Bielański, Las Młociński, Las Bemowo, Las Kabacki, Las Rembertowski, Lasek na Kole, Łazienki Królewskie. Szczepieniu poddaje się też zwierzęta na terenie Dąbrówki Szlacheckiej, Choszczówki oraz w obrębie Mazowieckiego Parku Narodowego w Wawrze.

Jak chronić siebie i naszych pupili?

Na terenie dzielnic, które  wskazano jako zagrożone, właściciele psów zobowiązani są do ich wyprowadzania jedynie na smyczy. Swobodnie biegające zwierzę może być widziane tylko na terenie skutecznie ogrodzonym. Wprowadzono także zakazy organizacji wszelkich wydarzeń z udziałem podatnych na zachorowanie zwierząt. Nie ma obecnie możliwości organizacji wystaw, polowań, pokazów i tym podobnych wydarzeń.

Restrykcji muszą przestrzegać także posiadacze kotów. Dla bezpieczeństwa swojego i mruczących przyjaciół należy pozostawiać futrzaki w pomieszczeniach zamkniętych i nie dopuszczać do ich eskapad na zewnątrz. Wszystkie wskazane regulacje obowiązują zarówno mieszkańców objętych nadzorem dzielnic, jak i osoby, które przebywają na ich terenie przez krótki czas.

Na terenie Warszawy prowadzona jest akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila. Jej celem jest uświadomienie właścicielom psów, jak ważne jest obowiązkowe regularne szczepienie czworonogów. Brak aktualnych szczepień w przypadku zwierzęcia to mandat karny w wysokości 500,00 złotych w najlepszym wypadku. W najgorszym może dojść do zarażenia nie tylko innych zwierząt, ale też członków rodziny, w której zwierzęta przebywają.