Zarzuty dla podejrzanego o zabójstwo zakonnika w Siedlcach

Podejrzany o zabójstwo zakonnika usłyszał zarzuty. Teraz Rafał J. odpowie przed sądem za śmierć 35 -letniego franciszkanina i 49-letniej kobiety.

Śmierć w parku

Do tragicznego zdarzenia doszło w listopadzie 2021 roku w Siedlcach. Oskarżony Rafał J. dokładnie 11 listopada około godziny 19.30 zaatakował spacerującego po miejskim parku zakonnika.  Ciężko rannego mężczyznę dostrzegł przechodzień. 35-latni ojciec Maksymilian Adam Świerżewski zmarł w szpitalu koło godziny 03.00 w konsekwencji trzykrotnie zadanych ciosów w głowę. Posługę zakonnika pełnił przez szesnaście lat. Kapłanem był przez lat dziewięć.

Jeden sprawca, dwie ofiary

Śledztwo w sprawie śmierci ojca Świerżewskiego trwało kilka miesięcy. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Siedlcach, na trop Rafała J. śledczy wpadli w związku ze zbrodnią, której dokonano później. 18 stycznia 2022 roku w Sokołowie Podlaskim zamordowano kobietę. Podejrzanego ustalono na podstawie analizy zapisu z monitoringu.

Kolejne podjęte przez śledczych kroki pozwoliły na odkrycie dowodów w postaci odzieży, butów oraz młotka, na którym zabezpieczono ślady krwi drugiej ofiary. Podobieństwo modus operandi (ofiara zginęła od dziesięciu ciosów zadanych młotkiem) pozwoliło skojarzyć ze sobą te dwie zbrodnie.

Zarzuty prokuratorskie

W celu przesłuchania podejrzany został doprowadzony do prokuratury z aresztu śledczego, w którym przebywał w związku z podejrzeniem o popełnienie zbrodni na terenie Sokołowa Podlaskiego.

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Siedlcach, zatrzymany Rafał J. usłyszał zarzuty w środę, 04 maja. Pozostającemu w areszcie tymczasowym mężczyźnie grozi najwyższy przewidziany wymiar kary, czyli dożywotnie pozbawienie wolności.

W kwietniu informowaliśmy również o morderstwie, do którego doszło w jednej z warszawskich dzielnic.