Wyrok w sprawie zabójstwa w Płocku. Sąd zadecydował o losie trzech oskarżonych

Po przeszło dwóch latach od popełnienia okrutnego czynu trzej mężczyźni usłyszeli wyroki Sądu Okręgowego w Płocku. Pozbawienie praw publicznych na 10 lat, wypłata odszkodowania rodzinie ofiary i dożywotnie pozbawienie wolności. Taką karę wyznaczono 26-letniemu Konradowi M., 22-letniemu Łukaszowi R. i 21-letniemu Kamilowi W. Jako motyw zbrodni wskazano zemstę.

Okrutne morderstwo

Do zdarzenia, które zadecydowało o dalszym życiu nie tylko trzech skazanych, ale i członków rodziny ofiary, doszło w nocy z 27 na 28 stycznia 2020 roku. Wtedy to trzej młodzi mężczyźni zwabili swojego kolegę Rafała C. do jednego z mieszkań na terenie Płocka. Stamtąd chłopaka uprowadzili i w bagażniku samochodu wywieźli do lasu w okolicach Rypina. Sprawcy torturowali swoją ofiarę, zadając jej liczne rany nożem oraz podduszając. Na koniec niezdolnego do obrony chłopaka wrzucili do wcześniej przygotowanego dołu, a następnie zasypali wapnem. Wyniki sekcji zwłok nie pozostawiały wątpliwości. Rafał C. nadal żył, gdy oprawcy postanowili go zakopać.

Zbrodnia zaplanowana

Jak przyznała rozstrzygająca w sprawie sędzia Justyna Wawrzyńczak, proces, który toczył się od grudnia 2021 roku, był niezwykle trudną sprawą nie tylko pod względem emocjonalnym, ale też, co dla procesu najważniejsze, dostarczonych materiałów dowodowych. W trakcie składanych zeznań wszyscy oskarżeni przyznali się do uprowadzenia Rafała C. Żaden jednak nie potwierdził istnienia ustalonego wcześniej planu, którego celem było pozbawienie mężczyzny życia. Każdy z oskarżonych wypierał się uczestnictwa w morderstwie i jako winnych wskazywał swoich towarzyszy.

Prokuratura znalazła jednak potwierdzenie na to, że trzej mężczyźni od początku do końca działali z premedytacją. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na podtrzymanie tej tezy. Jednym z istotnych czynników było nagranie z monitoringu z marketu budowlanego, w którym oskarżeni zakupili kilka przedmiotów, w tym młotek, sznurek i rękawiczki. Na przekazanym nagraniu widać, jak mężczyźni sprawdzają wytrzymałość tych artykułów. Zdaniem sędzi Wawrzyńczak jest to aż nadto wymowny obraz, a wspomniane przedmioty zdecydowanie wskazują na intencje trzech napastników.

Jaki był motyw?

W trakcie przeprowadzonych czynności ustalono, że przyczyną śmierci Rafała C. było pragnienie zemsty. Zdaniem prokuratury sprawcy podejrzewali, że ich ofiara mogła zeznawać na ich niekorzyść w innej sprawie. Sąd nie dostrzegł żadnych okoliczności łagodzących, ich poczytalność potwierdziły badania biegłych psychiatrów. Za popełnienie morderstwa ze szczególnym okrucieństwem Konrad M, Łukasz R. i Kamil W. resztę życia spędzą za murami więzienia.