Co można zobaczyć nieopodal, czyli zwiedzanie okolic Warszawy. Odwiedziny w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

Warszawa – bez wątpienia najważniejsze miasto na mapie naszego kraju. Jako stolica przyciąga uwagę nie tylko swoją historią, ale i ofertą kulturalną. Mało prawdopodobne, by ktokolwiek przebywający wśród jej ulic odczuwał znużenie i narzekał na brak atrakcji. Wręcz przeciwnie – może nawet zamarzy o ucieczce w cichsze, spokojniejsze miejsce, w którym odpocznie od gwaru i zgiełku metropolii. Na szczęście położona na Mazowszu Warszawa ma do zaoferowania także dostęp do pobliskich cudów natury. Jednym z nich jest Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka.

Do parku spacerem

Warszawa, jeśli chodzi o jej położenie, idealnie wpasowała się w dwa spore obszary zieleni. Na północny zachód od granic miasta rozpościerają się tereny Kampinoskiego Parku Narodowego, o którym można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Odwiedziny w pradawnej puszczy zapewnią odpoczynek każdemu, kto zapuści się w głąb okazałego lasu. Jednak by dotrzeć na skraj Puszczy Kampinoskiej, trzeba wyruszyć w pół godzinną podróż poza granice miasta. W przypadku Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wystarczy spacer do odpowiednich dzielnic stolicy. Skąd zatem możemy rozpocząć swoją wycieczkę?

Mazowiecki Park Krajobrazowy znajdziemy po południowo-wschodniej stronie Warszawy. Jego tereny rozciągają się wzdłuż wschodniego brzegu Wisły. Jeśli chcemy wejść do parku z jednej z warszawskich ulic, możemy udać się do takich dzielnic, jak Wawer, Radość czy Wesoła. Okazję na jego odwiedzenie będziemy mieli również podczas składania wizyty w Józefowie, Otwocku i Karczewach, a także w przylegających do tego obszaru gminach.

Tajemnice mazowieckiego lasu

Większą część parku, bo aż 70 procent powierzchni, zajmują lasy. Wśród występujących tam gatunków przeważają gatunki iglaste z sosną iglastą na czele. Znajdziemy tam również liczne bagna i torfowiska. Dzięki takiemu zróżnicowaniu terenu możemy cieszyć się bogactwem zarówno wśród przedstawicieli świata roślin, jak i zwierząt.

Na terenie parku wyróżniono około 1000 gatunków roślin. Mamy tam do czynienia z bogatą fauną, która zapewniła na tym obszarze obecność 260 przedstawicieli świata zwierząt. Podczas spaceru wśród drzew zaobserwować można dziki, sarny, łosie, borsuki, jeże. Z pewnością uda nam się również napotkać liczne ptactwo, a także bogatą reprezentację świata gadów oraz płazów.

Co więcej czeka na nas w parku?

W związku z ogromną powierzchnią parku, który wraz z otuliną obejmuje około 237 kilometrów kwadratowych, w jego obrębie znalazło się wiele ciekawych miejsc. Każde z nich można z powodzeniem ustanowić punktami dla kolejnych wypraw. Wśród nich znajdziemy wspomniany wcześniej Otwock, a także Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego, Rezerwat na Torfach, wieś Ponurzyca, czy Torfowisko Całowanie.