Co można zobaczyć nieopodal, czyli zwiedzanie okolic Warszawy. Obserwacja ptaków na Pulwach we wsi Porządzie

Warszawa to jedno z tych miejsc, których nie może zabraknąć na szlaku żadnego szanującego się turysty. Poznawanie historii stolicy kraju, podziwianie jej zabytków i doświadczanie wypełniającej to miasto aury, jest niewątpliwie wyjątkowym doświadczeniem. Jednak jeśli Warszawa nie stanowi już dla nas większej zagadki, a swoją uwagę lubimy również poświęcać naturze, warto oddalić się nieco od zabytkowych budowli i skierować swe kroki ku pobliskim Pulwom we wsi Porządzie.

Podmokłe łąki nieopodal Warszawy

W położonej nieopodal stolicy wsi Porządzie znajdziemy jedno z najlepszych w tej części kraju miejsc do obserwacji ptaków. Od lat Pulwy stanowią ulubiony teren badań dla profesjonalnych ornitologów, doświadczonych obserwatorów i fotografów. Popularne wśród znawców łąki są jednak rzadko odwiedzane przez niezorientowanych jeszcze w tym terenie amatorów.

Aby dotrzeć do tego niezwykłego miejsca, należy kierować się około 75 kilometrów na północny wschód od Warszawy. Tam, we wsi Porządzie, nieopodal kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, znajdziemy cel naszej podróży – rozległe podmokłe łąki, które stanowią raj dla miłośników różnego rodzaju ptactwa.

Niezwykły krajobraz

Oddalone o niecałe 80 kilometrów Pulwy to niezwykłe miejsce. Już samo ukształtowanie terenu przypominające swoistego rodzaju niewielki płaskowyż stanowi na tym obszarze nie lada niespodziankę. Bogactwo rzek i rozwinięta melioracja wodna pozwoliły na stworzenie tu idealnych warunków mieszkalnych dla licznych gatunków ptaków. To właśnie na Pulwach często zatrzymują się podróżujący lotnicy. Dzięki temu o każdej porze roku mamy możliwość podziwiania coraz to ciekawszych okazów podniebnych wędrowców.

Płaskie ukształtowanie terenu doskonale eksponuje występujące na tym obszarze drzewa soliterowe. Samotne drzewa  stanowią ulubione miejsce odpoczynku i czatowania dla skrzydlatych drapieżników. To na nich można zaobserwować orły bieliki czy myszołowy.

Z powodzeniem można tu również podpatrywać świergotki łąkowe, bekasy krzyki, żurawie czy stada batalionów i oczywiście wiele innych, bardziej pospolitych i powszechnie znanych przedstawicieli ptasiego rodzaju.