“Warszawskie Teatry dla Ukrainy” – artyści opowiadają się za pokojem

Każdy chce pomóc, nie każdy wie jak. Jednak sposób zawsze się znajdzie. Formą wsparcia, którą wybrali warszawscy artyści, był sobotni koncert charytatywny – Warszawskie Teatry dla Ukrainy.

Koncert charytatywny

W sobotę, 05 marca o godzinie 20.00 na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy alei Niepodległości 141 a odbył się koncert, łączący artystów warszawskich teatrów. Środki finansowe, które zabrano w jego trakcie, mają zasilić konto Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej, która prowadzi aktywne działania na rzecz pomocy ofiar trwającej na wschodzie wojny.

Tym, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, udostępniono relację na profilu Teatru Żydowskiego na portalu Facebook. Chętni do przekazania datku, a nieobecni na widowni, mogli skorzystać z wpłaty bezpośrednio na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej.

Wsparcie i pomoc z wewnętrznej potrzeby

Na temat idei zrealizowanego 05 marca koncertu wypowiadał się reżyser wydarzenia, Dawid Szurmiej. Jak mówił, pomysł na wspólny projekt zrodził się w wyniku wewnętrznej potrzeby. Każdy z występujących tego wieczoru artystów odczuwał konieczność wręcz okazania wsparcia dla cierpiącej Ukrainy.

Choć, jak zaznaczył Szurmiej, taka akcja może wydawać się niewystarczająca, należało ją zorganizować. Ta niewielka kropelka w morzu potrzeb, jak powiedział reżyser, połączona z innymi kroplami, pozwoli pokonać atakujące dziś zło.

Warszawski teatry, łączcie się!

W sobotni koncert był wydarzeniem niezwykłym. Jednego wieczoru i na jednej scenie stanęli obok siebie aktorzy ze wszystkich działających w stolicy ośrodków teatralnych. Swoje głosy dla Ukrainy wznieśli między innymi Ewa Błaszczyk, Justyna Sieńczyłło, Kacper Kuszewski, Andrzej Seweryn, Paweł Deląg, Krzysztof Tyniec, Michał Żebrowski, Kasia Dąbrowska, Tomasz Karolak oraz Katarzyna Żak.

Na scenie zagościli również członkowie zespołów teatralnych Teatru Rampa i Teatru Lalka. Nie zabrakło też oczywiście aktorów związanych z Teatrem Żydowskim, a także Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury.

Koncerty różnego typu organizowane są na terenie całego kraju. Jednym z nich był ten zorganizowany w Filharmonii Zielonogórskiej.