Voa z Madagaskaru- świeżo upieczony mieszkaniec warszawskiego zoo

Rodzina warszawskiego zoo ponownie się powiększyła. Tym razem nowym mieszkańcem ogrodu jest Voa – samiczka pochodzącego z Madagaskaru gatunku galidia kasztanowata.

Nieśmiała galidia poznaje nowy dom

Choć w praskim zoo mieszka już od jakiegoś czasu, nie przyzwyczaiła się jeszcze do nowego lokum. Jak tłumaczyli pracownicy warszawskiego ogrodu Voa, która jest bohaterką naszego artykułu, potrzebuje trochę czasu na oswojenie się z otoczeniem. Z tego powodu na zewnątrz przebywa na razie tylko kilka godzin dziennie. Jak jednak zapewniają jej opiekunowie, już niebawem będzie miała ona nieograniczony dostęp do wszystkich części swojego wybiegu, który odziedziczyła po poprzednich lokatorach – ursonach. A kim w ogóle jest Voa?

Oto jest Voa kasztanowa..

Samiczka Voa, której imię w języku malgaskim oznacza kasztan, to przedstawicielka rodziny drapieżników. Reprezentantka swego gatunku, jakim jest galidia kasztanowa, w naturalnych warunkach występuje jedynie na Madagaskarze. Gatunek ten można poznać po jego charakterystycznych cechach. Zwierzęta te są niewielkiej budowy ciała o wydłużonym korpusie, zakończonym grubym ogonem ozdobionym poprzecznymi, czarnymi pręgami. Grzbiet ciała ma barwę rdzawobrązową, a spód i krótkie łapki ciemnobrązową, wpadającą w czerń.

Galiadie kasztanowate to ruchliwe i zwinne zwierzęta, bez trudu wspinające się po drzewach. To dlatego opiekunowie z praskiego zoo czekają, aż Voa poczuje się pewnie i podejmie swój naturalny tryb życia. Największą aktywność tych zwierząt odnotowuje się w ciągu dnia. Do głównych, preferowanych przez nie dań zaliczają się niewielkie ssaki, bezkręgowce, owoce oraz jajka.