Hamak rodem z Kolumbii zatrzymany w trakcie kontroli skarbowej

Do niecodziennego odkrycia doszło w trakcie kontroli mazowieckiego oddziału skarbowego. Na terenie terminala cargo na Lotnisku imienia Fryderyka Chopina funkcjonariusze przechwycili nasączony kokainą hamak. Przesyłka z Kolumbii miała trafić do jednego z mieszkańców stolicy.

Rutynowa kontrola w magazynie

O całym zdarzeniu opowiadała reprezentująca Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. Do odkrycia doszło podczas przeprowadzanej przez funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej kontroli. Sprawdzeniu poddano zlokalizowany na Lotnisku Chopina magazyn jednej z firm wysyłkowych. Uwagę kontroli, a dokładniej towarzyszącego jej członkom psa, przyciągnęła przesyłka nadana w Kolumbii. Jej adresatem okazał się jeden z mieszkańców Warszawy.

Intrygująca funkcjonariuszy paczka zawierała wykonany z dwóch warstw wyprawionej skóry hamak. Całość nadawca zapakował w skórzany pokrowiec, a następnie związał rzemieniami. Po dokładnym sprawdzeniu pakunku i jego zawartości odkryto hamak. Jak się jednak okazało, skrywał on pewną tajemnicę. Przybyły z Ameryki Południowej przedmiot  był w rzeczywistości ważącą siedem kilogramów skrytką przemytniczą.

Specjalistyczne badania i dochodzenie

Jak informowała Pasieczyńska, z zatrzymanego hamaka pobrano próbkę skóry, która trafiła następnie do Centralnego Laboratorium Celno-Skarbowego w Otwocku. Wynik przeprowadzonych w placówce testów nie pozostawiał wątpliwości. Substancją, którą przyciągnęła uwagę wyszkolonego psa, była kokaina. To właśnie nią nasączono skórę hamaka. Na razie nie podano szacunkowej wartości zabezpieczonej substancji. Będzie to możliwe dopiero po całkowitym wyizolowaniu narkotyku z obiektu.

Postępowanie w sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota prowadzi obecnie Komisariat Policji Warszawa-Okęcie. Pasieczyńska przypomniała, że posiadanie, nabywanie przechowywanie czy wprowadzanie do obrotu tego typu substancji jest nielegalne. Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii za złamanie tego przepisu grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności.