Umarła Królowa, niech żyje Król! Warszawa wraz z całym światem składa hołd najdłużej panującej monarchini

W czwartek 08 września świat obiegła informacja o śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II. Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. W kierunku Zjednoczonego Królestwa z całego świata płyną słowa wsparcia.

Warszawa pożegnała brytyjską królową

Na tę wiadomość z obawą oczekiwali wszyscy mieszkańcy Wysp Brytyjskich. 08 września w godzinach porannych brytyjska rodzina królewska poinformowała o gwałtownie pogarszającym się stanie zdrowia panującej monarchini. Wiadomość o jej śmierci została przekazana światu późnym popołudniem. Na jego reakcję, także w Warszawie, nie trzeba było długo czekać.

Już niecałą godzinę po obwieszczeniu smutnej nowiny przez Pałac Buckingham przed ambasadą brytyjską w Warszawie pojawiły się pierwsze znicze. Z minuty na minuty pojawiało się coraz więcej osób z płonącymi świecami i bukietami kwiatów, które składano przed budynkiem przy ulicy Kawalerii. Kondolencje poddanym zmarłej królowej złożył również prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.

Elżbieta II zasiadała na tronie 70 lat

Królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zmarła w wieku 96 lat. Urodzona 21 kwietnia 1926 Elżbieta II roku objęła tron brytyjski w wieku niespełna 26 lat. W lutym 2022 na świecie obchodzono jej platynowy jubileusz jako królowej. Władzę w Zjednoczonym Królestwie sprawowała najdłużej ze wszystkich dotychczasowych monarchów brytyjskich.  Jej panowanie uznawało 14 krajów. Pełny tytuł władczyni brzmiał: królowa z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej Królestw i Terytoriów, królowa, głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary.

Po śmierci Elżbiety II tron objął jej najstarszy syn, książę Walii Karol.