Krówki, których nie było warte 2 i pół miliona

Zatrzymanie przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego to raczej nie najlepszy sposób na autopromocję. Z taką jej formą ma teraz do czynienia jedna z najbardziej znanych producentek cukierków z Milanówka. Konstancję D.-D. zatrzymano w związku z zarzutami o zakup fałszywych faktur.

Promocyjna ulga w podatkach

Do zatrzymania Konstancji D.-D. doszło w środę 07 września. W akcji brali udział funkcjonariusze warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wykonujący polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak poinformował zespół prasowy CBA, kobietę znaną z produkcji reklamowo-promocyjnych krówek, zatrzymano w związku z oszustwami podatkowymi, których miała się dopuścić w okresie od marca 2018 do września 2019 roku.

Na temat sprawy wypowiedział się również rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, Marcin Saduś. Jak tłumaczył, producentka cukierków z Milanówka miała nabyć fałszywe faktury VAT i przedstawić je Urzędowi Skarbowemu. Na podstawie fikcyjnych dokumentów przyznano jej ulgi podatkowe z tytułu podatku PIT i VAT w wysokości co najmniej 830 tysięcy złotych. Kwota, na którą opiewały fikcyjne dokumenty, przekroczyła 2,4 miliony złotych.

Zatrzymania w branży eventowej

Jak się jednak okazuje, Konstancja D.-D. nie jest jedyną osobą zamieszaną w biznes cukierkowy. Z informacji udzielonych przez rzecznika prokuratury wynika, iż zatrzymanie i postawienie zarzutów podejrzanej było wynikiem śledztwa dotyczącego innej osoby. Śledczy CBA prowadzą bowiem czynności, których celem jest zatrzymanie 49-letniego mężczyzny związanego ze spółką z branży eventowej. Według dotychczas poczynionych ustaleń miał on wystawiać faktury poświadczające realizację fikcyjnych usług i dopuścić się w ten sposób tak zwanej zbrodni vatowskiej. Łączna kwota dokumentów ma wynosić ponad 14 i pół miliona złotych.

Przedstawiający sytuację prokurator Marcin Saduś dodał, że ustalenia śledczych wskazują, iż za dystrybucją fikcyjnych faktur odpowiedzialna była warszawska księgowa. Co więcej, wśród osób, które brały udział w nielegalnym przedsięwzięciu, znalazły się również dobrze znane osoby publiczne, także reprezentanci świata show-biznesu.

Według aktualnych danych zarzuty w śledztwie przedstawiono 34 osobom. Nie jest to jednak koniec postępowania, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Konstancję D.-D. objęto dozorem policyjnym. Zastosowano wobec niej również środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.