“Solidarni z Ukrainą”- Sinfonia Varsovia wystąpiła w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Sinfonia Varsovia pod batutą Yaroslava Shemeta wystąpiła w czwartek na terenie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Koncert zorganizowano jako wyraz poparcia dla obywateli Ukrainy. Cały dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na finansowanie posiłków dla przebywających w Warszawie uchodźców.

Koncert od serca

Jak poinformowali organizatorzy czwartkowego wydarzenia, pomysł koncertu charytatywnego poddali sami tworzący orkiestrę muzycy. Nic w tym dziwnego. Dziś wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób może wyrazić swoje wsparcie dla walczącego narodu ukraińskiego. Muzycy z Sinfonia Varsovia zdecydowali się na wykorzystanie w tym celu swojego talentu. Tym sposobem 31 marca o godzinie 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin rozbrzmiały dźwięki ulubionych kompozycji samych wykonawców.

Podczas wieczoru zgromadzeni na widowni słuchacze, mieli okazję podziwiać takie dzieła jak Valse triste Op. 44 nr 1 Jeana Sibeliusa, Symfonia h.moll Niedokończona D.759 Franza Schuberta oraz VII Symfonia A.dur Op. 92 Ludwiga van Beethovena. Punktem kulminacyjnym wieczoru była zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce kompozycja ukraińskiego kompozytora Wałentyna Sylwestrowa – Modlitwa za Ukrainę.

Modlitwa o wyjątkowym znaczeniu

Wykonany na zakończenie koncertu Solidarni z Ukrainą utwór Modlitwa za Ukrainę, to kompozycja o wyjątkowej dziś sile wyrazu. Sylwestrow skomponował ją w roku 2014, jako artystyczną odpowiedź na wydarzenia Majdanu, które opanowały wówczas Kijów. Kompozytor był jednym z uczestników protestów przeciwko rządom ówczesnego prezydenta, Wiktora Janukowycza.

Nic dziwnego, że właśnie ta kompozycja została wybrana na wczorajszy wieczór. Dziś bowiem, podobnie jak osiem lat temu, Ukraińcy walczą o swoją wolność i niezależność. Wówczas protestowali przeciw władzy, która nie uwzględniała ich dążeń i pragnień jako Europejczyków. Dziś, stojąc u boku wybranego przez siebie rządu, walczą z rosyjską agresją, która chce pozbawić ich narodowej tożsamości.

Koncert z udziałem Sinfonii Varsovii to nie jedyne wydarzenie tego typu. Także inne miasta przyłączają do wspierania Ukrainy poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń.