Rodzina Warszawskiego Zoo znów się powiększyła – pod koniec roku na świat przyszedł leniuchowiec dwupalczasty

Warszawskie Zoo to miejsce, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie. Liczne gatunki egzotycznych zwierząt przyciągają dzieci i dorosłych w każdym wieku. Teraz mają oni jeszcze jeden powód do odwiedzin ogrodu na Pradze. Jest nim nowy członek tej ogromnej rodziny – leniuchowiec dwupalczasty, młodszy brat opisywanego wcześniej przez nas myszojelenia.

Najmłodszy mieszkaniec zoo

Maluch przyszedł na świat 22 grudnia 2021 roku, jednak informację o jego narodzinach Warszawskie Zoo podało w środę, 02 lutego. Jest to czwarty potomek żyjących już od dawna w ogrodzie Amy i Paavo. Jest też piątym leniuchowcem, który przyszedł na świat właśnie w stolicy.

Jak wynika z relacji opiekunów zwierząt, maluch obecnie przebywa na brzuchu mamy. Kurczowo trzymając się jej futra, przechodzi swój pierwszy etap w kierunku dojrzewania. Początkowy okres karmienia przez matkę trwa do sześciu tygodni. Następnie przyjdzie kolej na miesiące prób z pożywieniem innym, niż to, którym uraczy młodego leniuchowca jego rodzicielka.

Jak żyją leniuchowce?

Leniuchowce, jak można się domyślić, spokrewnione są z leniwcami. Oba stworzenia zaliczają się do wyjątkowo oryginalnych, a z pewnością najwolniejszych zwierząt na świecie. Co ciekawe, obie te rodziny spokrewnione są z pancernikami i mrówkojadami. Większość dorosłego życia spędzają wśród drzew, zwisając z ich gałęzi do góry nogami. W takiej tez pozycji się przemieszczają. Ułatwia im to zakończona dwoma silnymi palcami łapa. Ze swojej wygodnej pozycji rezygnują zaledwie raz w tygodniu, gdy muszą dać upust swoim fizjologicznym potrzebom. Najwyższą aktywność osiągają po zmroku.

Bohater naszego artykułu pełną samodzielność osiągnie po około roku. Tych, którzy chcieliby przyjrzeć się maluchowi jeszcze w okresie dziecięcym, polecamy odwiedziny w Ptaszarni Warszawskiego Zoo, bo tam właśnie rodzina leniuchowców spędza czas. Potomka Amy i Paavo można wypatrywać codziennie między 09.00 a 16.00. Jeśli natomiast chcielibyście poznać starsze rodzeństwo naszej gwiazdy, możecie udać się do innych ogrodów zoologicznych. Leniuchowce z Warszawy mieszkają dziś w Zamościu, Łodzi i Toruniu.