Renowacja mostu Poniatowskiego: Zaczyna się etap renowacji zabytkowych balustrad

Ogromne prace prowadzone są obecnie na moście Poniatowskiego, na którym trwa remont. Do tej pory głównym punktem zainteresowania wykonawcy było odnawianie elementów znajdujących się pod konstrukcją – wśród nich betonowych części, kamiennych detali oraz murów oporowych. Teraz przyszedł czas na kolejny etap prac, którym jest renowacja zabytkowych balustrad. Niewątpliwie ta część procesu przyniesie pewne utrudnienia dla pieszych korzystających z mostu.

Wymiana elementów na tak historycznej budowli jak wiadukt mostu Poniatowskiego to nie lada wyzwanie. W końcu mamy tu do czynienia z zabytkiem, co oznacza konieczność starannego selekcjonowania technologii i odpowiedniego dostosowywania zakresu prac. Szczególnie cenne są oryginalne detale architektoniczne pochodzące jeszcze z okresu budowy obiektu (1905-1913), które udało nam się zachować na wielu miejscach. Prace nieustannie idą naprzód, nawet pomimo wielu niespodzianek, takich jak nieprofesjonalne naprawy pozostałe po budowniczych z poprzedniej epoki – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Na wiadukcie znajdują się także zabytkowe balustrady, które wymagają specjalistycznego podejścia podczas remontu. To oznacza, że wykonawca musi zdemontować i przetransportować wszystkie elementy do specjalistycznego warsztatu, gdzie nastąpi proces ich restauracji.