Przebudowa Placu Defilad: Nowy Plac Centralny w stolicy

Początek prac nad rewitalizacją placu Defilad w Warszawie oznacza, że powstanie tam Plac Centralny. Jest to miejsce, które ma cechować się mniejszą ilością betonu i asfaltu, a więcej zieleni – przewiduje się zasadzenie ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów oraz utworzenie trawników i niskiej sadzawki. Rafał Trzaskowski podkreślił, że po latach rozmów i wyjaśniania spraw związanych z własnością gruntów i planowaniem, w centrum stolicy uda się stworzyć nową przestrzeń, zieloną, uporządkowaną i przyjazną mieszkańcom. Zaznaczył też, że projekt uwzględnia historyczne elementy miasta poprzez odwzorowanie układu dawnych ulic i budynków w chodnikach i zieleni.

Nowe Centrum Warszawy ma być tworzone wraz z innymi inwestycjami takimi jak oddany niedawno Plac Pięciu Rogów, ulica Chmielna czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości. Prezydent Warszawy wyraził nadzieję, że prace zostaną zakończone do lipca przyszłego roku, choć zdaje sobie sprawę z potencjalnych niespodzianek podczas prac budowlanych w centrum miasta.

Wizja przekształcenia placu Defilad na osi ulicy Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki pojawi się miejsce dla codziennych spotkań mieszkańców oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. Zamiast ogromnej przestrzeni, powstanie bardziej kameralny plac, który zwiększy atrakcyjność centrum Warszawy.

Urząd Miasta gwarantuje większą ilość zieleni na nowym Placu Centralnym. Projekt obejmuje stworzenie trawników o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i bylin, 11 gatunków krzewów oraz ponad setki drzew, takich jak robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby czy magnolie.