Nowe centrum kulturalne w sercu Warszawy

W budynku, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Nowego Światu, pojawi się bogata oferta kulturalna, obejmująca debaty, wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne oraz kabaret. Ponadto, powstanie tam międzypokoleniowa klubokawiarnia. Wszystko to dzięki zakończonemu konkursowi “lokal na kulturę”, w którym zwyciężyła Fundacja ProMuzeum. Obecnie trwają prace remontowe w budynku, a nowy najemca jest już w posiadaniu kluczy.

Krzysztof Lang, prezes Fundacji ProMuzeum, podkreśla, że lokal ten ma długą historię związania z wydarzeniami kulturalnymi, którą chcą utrzymać i rozwijać. Zamierza on maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni i przekształcić ją w prawdziwe centrum kulturalne stolicy Polski – miejsce otwarte dla każdego.

Władze Warszawy deklarują, że dawna kawiarnia Nowy Świat zostanie przekształcona w niezależne centrum kultury oraz lokalo-gastronomiczne obejmujące kawiarnię i restaurację. Na pierwszym piętrze planowane jest stworzenie galerii sztuki, a także niewielkiej sali widowiskowej. W sali tej będą miały miejsce różnorodne wydarzenia artystyczne, takie jak pokazy spektakli teatralnych, koncerty, spotkania z twórcami czy aukcje dzieł sztuki.