Prace na Sokratesa – drogowcy planują zamknięcie inwestycji w maju

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na realizację ostatniego, dodatkowego etapu przebudowy ulicy Sokratesa. Obecnie urzędnicy oczekują na oferty firm, które zobowiążą się do przeprowadzenia nowych nasadzeń, które obejmą drzewa, krzewy i byliny.

Sokratesa przejezdna od jesieni

Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni przypomniał, że południowa część ulicy Sokratesa jest już gotowa, a kierowcy korzystają z niej od jesieni ubiegłego roku. Zakład Remontów i Konserwacji Dróg prowadzi obecnie działania po południowej stronie. Jak podał, położono już większość krawężników oraz spodnią warstwę jezdni. Teraz pozostało tylko ułożyć warstwę wierzchnią i przeprowadzenie prac przy zatokach.

Dybalski poinformował również, że zgodnie z obowiązującym kontraktem wykonawca na zakończenie prac ma czas do końca czerwca bieżącego roku. Istnieje jednak spora szansa na zamknięcie działań na tym odcinku już na początku maja. Następnym krokiem miała być praca nad strefą zieleni, jednak ostatecznie decyzję zmieniono i 04 kwietnia ogłoszono nowy przetarg dla tej części inwestycji.

Zielono na Sokratesa

Firma, która wygra w otwartym przez drogowców przetargu, będzie miała 60 dni na realizację założeń umowy od momentu jej podpisania. W planach uwzględniono uzupełnienie istniejących już szpalerów drzew dziewiętnastoma dębami błotnymi i dwunastoma jarzębami szwedzkimi, które wzbogacą pas dzielący jezdnie. Z kolei obszar między trasą rowerową a chodnikiem wypełnią krzewy i byliny. Pojawią się między innymi tawulec pogięty, kocimiętka Faassena, lilak Meyera oraz irga błyszcząca.

Ciekawym rozwiązaniem będą też ogrody deszczowe, dla których zarezerwowano powierzchnię 497 metrów kwadratowych. Ogrody te mają pełnić funkcję retencyjną. Pojawią się w nich takie rośliny jak kosaciec syberyjski, bodziszek błotny i sit rozpierzchły.

O wcześniejszych pracach na ulicy Sokratesa informowaliśmy w styczniu.