Pożar kamienicy na Gocławku – kilkanaście zastępów walczyło z płomieniami, jedna osoba nie żyje

Na Gocławku doszło do pożaru jednej z kamienic. Strażacy ewakuowali blisko 30 lokatorów budynku. W trakcie akcji odnaleziono ciało jednej osoby.

Pożar kamienicy przy ulicy Kresowej

Zgłoszenie o pożarze do komendy policji trafiło o godzinie 19.22 w sobotę 08 stycznia. Natychmiast na miejsce wysłano zastępy straży pożarnej. Przybyli również funkcjonariusze policji, pogotowie ratunkowe, a także przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ratuszu. Obecni byli też członkowie nadzoru ruchu Zarządu Transportu Miejskiego.

W trakcie działań strażaków z płonącego budynku wyprowadzono około 30 osób, które na czas akcji schroniły się w specjalnie podstawionym miejskim autobusie. Następnie lokatorzy kamienicy przy Kresowej zostali przetransportowani do przygotowanych dla nich przez miasto miejsc w hotelu.

Potwierdzono zgon jednej osoby

W wyniku pożaru doszczętnie spłonęło jedno z mieszkań. Kamienica straciła też blisko 100 metrów kwadratowych powierzchni dachu. W akcji brało udział kilkanaście zastępów strażackich. Niestety podczas prowadzonych działań odkryto ciało jednej z przebywających wówczas w kamienicy osób.

Zgłoszenie, które przed godziną 20.00 w sobotę skierowano do straży pożarnej, mówiło o pożarze jednego z mieszkań na drugim piętrze budynku. Jak poinformował przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Wojciech Kapczyński, gdy strażacy przybyli na miejsce, płomienie trawiły już dach i poddasze. Fazę pożaru określono wówczas jako rozwiniętą. Jak przyznał, w trakcie gaszenia i przeszukiwania lokalu natrafiono na ciało, które uległo zwęgleniu.

Kamienica wyłączona z użytku

Po akcji strażackiej, która zakończyła się około godziny 02.00 w niedzielę, zarządzono 24-godzinny dozór pogorzeliska. Wówczas oględziny obiektu przeprowadził również inspektor nadzoru budowlanego. W ich wyniku zarządzono wyłączenie części budynku z użytkowania i część mieszkańców przewieziono do przygotowanych kwater hotelowych.