Pociągiem z klasą – od poniedziałku nowoczesne składy obsługują pasażerów na trasie Otwock – Pruszków

Pierwszy dzień kursowania nowych składów Szybkiej Kolei Miejskiej za nami. Korzystający z przejazdów linii S1 pasażerowie mieli już okazję na podróż wyprodukowanymi przez firmę Newag składami Impuls 2.

Dziesięć wagonów z Otwocka do Pruszkowa

O nowych składach, które od poniedziałku 08 sierpnia przemierzają już trasę Szybkiej Kolei Miejskiej, opowiedział rzecznik SKM, Karol Adamaszek. Kilka dni przed wyruszeniem pociągów w kierunku stacji, przekazał on szczegóły dotyczące wielkości składów, które obsłużą podróżnych w kolejne dni miesiąca.

Jak poinformował przedstawiciel SKM, od poniedziałku do piątku pociągi Impuls 2 na trasie S1, czyli między Otwockiem a Pruszkowem, pojadą w dłuższym, dziesięciowagonowym składzie. Zostanie on utworzony z połączenia obu taborów, z których każdy liczy pięć wagonów. W ten sposób przewoźnik zapewni wystarczającą liczbę miejsc dla wszystkich, którzy koleją przemierzają drogę do pracy czy szkoły. W weekendy i święta, w tym również 15 sierpnia, składy zostaną rozdzielone.

Nie tylko kolej podmiejska

Karol Adamaszek przypomniał również, że Impulsy obsługują też inne połączenia na terenie aglomeracji. Sześć pojazdów, z których każdy składa się z czterech wagonów, kursuje na trasie Sulejówek – Lotnisko im. Fryderyka Chopina.

Kolejne pięcioczłonowe Impulsy 2 mają pojawić się w Warszawie jeszcze w tym miesiącu. Dołączone one do tych ośmiu, które dotarły do stolicy już wcześniej.

Nowoczesne i z gwarancją

Kontrakt, na podstawie którego firma Newag wyprodukowała dla Szybkiej Koeli Miejskiej pociągi Impuls 2, opiewa na niemałą kwotę. Wynagrodzenie dla wykonawcy wynosi blisko 668 milionów złotych brutto. Prawie jedna trzecia przekazanych na ten cel środków pochodzi z dofinansowania, pozyskanego dzięki Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko. W ramach umowy firma Newag zobowiązała się do serwisowania składów przez okres siedmiu lat.

Cała inwestycja SKM obejmuje 21 pojazdów szynowych. Piętnaście z nich to składy pięcioczłonowe. Pozostałe sześć, to pojazdy krótsze, czterowagonowe, które, zależnie od potrzeb, można łączyć w większe tandemy.

We wszystkich pojazdach wyprodukowanych przez firmę Newag do dyspozycji pasażerów oddano ładowarki USB i bezpłatną sieć Wi-Fi. W pociągach funkcjonuje także nowoczesny system informacji oraz automaty biletowe. Nie zabrakło również miejsc na przewóz rowerów, wózków czy większego bagażu.

Dla tych, którzy czerpią przyjemność z podróży koleją, proponujemy zapoznanie się z innymi miejscami, w których podróż pociągiem jest nie tylko turystyczną atrakcją, ale też częścią codziennego życia mieszkańców.