Wybór platformy inwestycyjnej – standard czy pro?

Otwierając rachunek inwestycyjny uzyskuje się dostęp do platformy inwestycyjnej, która umożliwia inwestowanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku inwestycyjnego? Która wersja platformy będzie lepsza – standardowa, czy dla pro? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku inwestycyjnego?

Przy wyborze rachunku inwestycyjnego warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, co wynika z faktu, że oferty brokerów znacznie się różnią. Do najważniejszych aspektów z pewnością należą oferowane możliwości inwestycyjne, wysokość pobieranych opłat, czy wiarygodność brokera. Bardzo ważną kwestią jest także jakość platformy inwestycyjnej udostępnianej przez brokera, która powinna być funkcjonalna oraz intuicyjna w obsłudze. Najistotniejsze jest jednak to, by była dopasowana do potrzeb, dlatego też większość brokerów udostępnia dwie wersje platformy inwestycyjnej, a mianowicie standard oraz pro.

Wybór platformy inwestycyjnej – standardowa, czy pro?

Jak już wspomniano wielu brokerów, w tym także Saxo Bank Polska udostępnia swoim klientom dwie wersje platformy inwestycyjnej, a mianowicie standard oraz pro. Oczywistym jest, że z tej pierwszej korzysta zdecydowanie więcej osób, co wynika z faktu, że rozwiązania tego typu są w zupełności wystarczające przy dokonywaniu transakcji o niskim i średnim wolumenie. Wersję pro, czyli dla profesjonalistów wybierają natomiast aktywni inwestorzy, którzy dokonują transakcji o wysokim wolumenie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule przedstawiającym sposób wyboru brokera.

Ryzyko inwestycyjne

Każdy, kto zamierza zacząć swoją przygodę z inwestowaniem powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że wiąże się ono z określonym poziomem ryzyka. W związku z tym należy dążyć do jego skutecznego minimalizowania, co jest możliwe dzięki systematycznemu zdobywaniu nowej wiedzy oraz praktycznego doświadczenia. Co jeszcze pozwala skutecznie ograniczyć ryzyko inwestycyjne? Przede wszystkim umiejętność odsunięcia na bok emocji, które nie są w tym przypadku najlepszym doradcą. Warto bowiem mieć świadomość, że każda decyzja inwestycyjna powinna zostać poprzedzona rzetelną analizą oraz być poparta konkretnymi danymi. Zalecane jest również wyznawanie zasady “rozumiem w co inwestuję”, dzięki której inwestor nabywa wyłącznie te instrumenty finansowe, których działanie jest dla niego jasne w stu procentach.

Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno wybór brokera, jak i wersji udostępnianej przez niego platformy inwestycyjnej jest bardzo istotny. W obu przypadkach rozwiązania powinny być możliwie najlepiej dopasowane do potrzeb.