Plan na nową wystawę w Muzeum Warszawy – poszukiwane zdjęcia uwieczniające życie codzienne stolicy z lat 90. XX wieku

Muzeum Warszawy wraz ze Stowarzyszeniem Masław i inicjatywą Tu Było, Tu Stało rozpoczęło zbiórkę fotografii przedstawiających Warszawę z końca XX wieku. Ulice, place, zwykłe codzienne życie czy uroczystości rodzinne – wszystkie kadry z lat 90. ubiegłego stulecia zostaną zaprezentowane podczas wystawy tematycznej.

Wspomnienie ze stolicy

Jak dowiadujemy się z komunikatu Muzeum Warszawskiego, celem akcji jest zebranie kolekcji pamiątek ze wspomnianego okresu. Wybrane obiekty w postaci zdjęć, pocztówek, albumów i slajdów, znajdą swoje miejsce w zaplanowanej na październik 2022 roku wystawie. Co ciekawe, muzeum co ciekawsze okazy planuje na stałe wcielić do swoich zbiorów.

Czego poszukują organizatorzy?

W swoim komunikacie przedstawiciele muzeum informowali, że czekają na fotografie autorstwa nie tylko zawodowych fotografów. W kręgu poszukiwań szczególne miejsce zajmują zdjęcia amatorskie, wykonane zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów. Jak podano, lata 90. ubiegłego wieku to czas, w którym tego rodzaju sztuka przechodziła silne zmiany i wyraźnie ewoluowała.

Wśród najbardziej poszukiwanych kadrów są ujęcia kartonowej postaci Lecha Wałęsy, która stała na Rynku Starego Miasta. Zbierane do kolekcji zdjęcia można nadsyłać do 10 marca na adres [email protected] i zgłaszać drogą telefoniczną. Fotografie można również dostarczyć osobiście w trzech lokalizacjach. Eksponaty odbiorą placówki Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42, Muzeum Warszawskiej Pragi przy Targowej 50/52 oraz Muzeum Woli z siedzibą przy ulicy Srebrnej 12.