Plac zabaw w Parku Ujazdowskim (nie)przyjazny dzieciom – radni domagają się usunięcia usterek

Park Ujazdowski to popularne miejsce nie tylko wśród dorosłych mieszkańców Warszawy. To właśnie tu znajduje się chętnie odwiedzany przez najmłodszych plac zabaw. Chętnie odwiedzany? Cóż, może jakiś czas temu. Od sierpnia 2021 roku decyzją Zarządu Zieleni teren pozostaje zamknięty. Powodem są niebezpieczne usterki, które wykonawca powinien usunąć. Niestety, do dziś nic się na placu zabaw nie zmieniło.

Plac zabaw w Alejach Ujazdowskich – prolog

Problemy z placem zabaw w Parku Ujazdowskim pojawiły się jeszcze przed jego powstaniem. Umowę z pierwszą firmą odpowiadającą za budowę, Zarząd Zieleni rozwiązał. Jako powód podano niewywiązanie się drugiej strony z ustalonego terminu. Na poszukiwanie kolejnego wykonawcy trzeba było czasu, a i ten, gdy już się w końcu znalazł, natrafiał na kolejne przeszkody. Przeciw działaniom w parku buntowała się pogoda, ziemia, a wreszcie i prawo, które wprowadziło nowe zasady certyfikacji zabawek.

(Nie)miłe złego początki..

Po długiej i ciężkiej batalii z przeciwnościami losu plac zabaw udało się wybudować. Do użytku młodym warszawianom oddano go pod koniec lipca 2021 roku, czyli zaledwie dwa lata później, niż w pierwotnym projekcie zakładano. Wydawać by się mogło, że na tym koniec wszelkich problemów z tą wymagającą inwestycją. Niestety. Już po miesiącu nowe, atrakcyjne dla dzieci miejsce zamknięto. Powodem, dla którego odebrano małym mieszkańcom stolicy nową atrakcję, były wykryte usterki.

Niepewny los warszawskiego placu zabaw

Później plac zamykano z powodu nadejścia zimy, mimo braku ujemnych temperatur i mrozu. Po raz ostatni furtkę placu zabaw zatrzaśnięto w sierpniu ubiegłego roku i do dziś jej nie otworzono. Kiedy znów pojawią się na nim dzieci? Niestety, urzędnicy kierujący do wykonawcy wezwania do naprawy usterek nie mogą jak na razie liczyć na odpowiedź. To od niej zależy, jakie kroki podejmą urzędnicy w przyszłości. Jeśli wykonawca podejmie się naprawy w najbliższych dniach, otwarci placu nastąpi już w kwietniu. Jeśli jednak firma odmówi, Zarząd Zieleni zmuszony będzie skorzystać z usług firmy zewnętrznej. W tym wypadku o jakichkolwiek terminach ciężko mówić.