Funkcjonariusze stołecznej policji mogą cieszyć się kolejnym sukcesem. Przy współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji doszło do rozbicia dziesięcioosobowego gangu złodziei samochodów. Dzięki sprawnie przeprowadzonej operacji odzyskano dwanaście pojazdów.
Zorganizowana grupa przestępcza
O śledztwie, jego przebiegu i rezultatach, mówiła Iwona Jurkiewicz, pełniąca funkcję rzecznika Centralnego Biura Śledczego Policji. Z ustaleń policjantów wynika, że rozbity gang działał na terenie Warszawy oraz w jej bliskim sąsiedztwie. Za cel obierali samochody pozostawiane na prywatnych posesjach oraz parkingach niestrzeżonych.
Po włamaniu się do pojazdu sprawcy uruchamiali je przy użyciu specjalistycznych narzędzi elektronicznych, a następnie wdrażali procedury, których celem było zmylenie śledczych. Przetransportowany do dziupli samochód otrzymywał nowe numery VIN lub natychmiast poddawano go demontażowi, a pozyskane w ten sposób części sprzedawano za pośrednictwem stron internetowych.
Międzywydziałowa współpraca
Do rozbicia gangu samochodowego doprowadziły połączone działania funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji. Współpraca ta została nawiązana w ramach zespołu do walki z przestępczością samochodową, powołanego w ubiegłym roku przez Komendanta Głównego Policji.
W wyniku wspólnego śledztwa już w pierwszych miesiącach udało się odzyskać pojazdy, które zaginęły na przestrzeni maja, czerwca i września ubiegłego roku. Jednak największa operacja miała miejsce pod koniec lutego na terenie stolicy i powiatu wołomińskiego. Podczas akcji doszło do zatrzymania 10 osób. W grupie tej znalazł się również znany już policji 38-letni Paweł P.. Mężczyzna był wcześniej zatrzymywany w związku z włamaniami do pojazdów i kradzieży samochodów. To właśnie jego podejrzewa się o bycie liderem zorganizowanej grupy przestępczej.
Zlikwidowano trzy dziuple
Działania zespołu do walki z przestępczością samochodową nie zakończyły się jedynie odzyskaniem skradzionych aut. Jak informował rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak, podczas operacji zlikwidowano trzy miejsca, w których przechowywano pojazdy i ich części. Przeszukania przeprowadzono także w miejscach zamieszkania zatrzymanych osób. Tam znaleziono takie sprzęty jak telefony komórkowe czy lokalizatory GPS. Zabezpieczono również gotówkę w kwocie 64 tysięcy złotych. Określono też wartość odzyskanych przez funkcjonariuszy pojazdów. 12 samochodów wyceniono na ponad 1,5 miliona złotych.
Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do pojazdu, usuwanie numerów VIN pojazdów, a także oszustwa i prania pieniędzy. W stosunku do siedmiu z oskarżonych Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzech miesięcy aresztu tymczasowego.
O wykryciu innych złodziei samochodów informowaliśmy w styczniu.