Pałac Zamoyskich odkrył nowy sekrety

Podczas prowadzonych prac konserwatorskich na terenie Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal dokonano zaskakującego odkrycia. Na elewacji budynku odsłonięto dekorację wyobrażającą głowę kozła. Rzeźba nawiązuje do herbu rodu Zamoyskich.

Pałac Zamoyskich na nowo

Zlokalizowany przy ulicy Foksal Pałac Konstantego Zamoyskiego to jeden z okazalszych zabytków Warszawy. Dziś w jego murach funkcjonuje restauracja, dzięki czemu wnętrze budowli chętni mogą oglądać za darmo.

Prace renowacyjne w obrębie obiektu trwają już od kilku lat. Po remoncie w 2019 roku, podczas którego odnowiono elewację frontową głównego pałacu, konserwatorzy zajęli się elewacją ogrodową. Oczyszczono ceglany mur oraz uzupełniono jego brakujące fragmenty. Odnowiono także sztukaterię oraz naśladujące kamień elementy architektoniczne wykonane z cementu romańskiego. Jak się jednak okazało, praca zespołu przyniosła coś więcej, niż tylko odświeżenie wizerunku pałacu.

Symbol rodowy na elewacji

Po usunięciu wszystkich dodatków, które nie należały do oryginalnego projektu, odsłonięto odznaczające się wysokim kunsztem dekoracje. Do najciekawszych z nich należy nawiązująca do herbu rodziny Zamoyskich pełnoplastyczna głowa kozła.

Na temat poczynionych postępów w obrębie pałacu i nowo odsłoniętego na jego elewacji elementu wypowiadał się stołeczny konserwator zabytków, profesor Jakub Lewicki. Jak mówił, do odkrycia  doszło w wyniku oczyszczania ścian obiektu z wtórnych warstw farby i niezbyt udanych uzupełnień.

Pod głową kozła oraz nad nią znajdują się płyciny, w których, jak relacjonował stołeczny konserwator, widniały najprawdopodobniej inskrypcje. Lewicki przekazał jednak, iż ze względu na brak jakichkolwiek przekazów, specjaliści nie podejmą prób odtworzenia napisów.

Do istotnych zmian, które zdecydowanie odmieniły wygląd pałacu przy Foksal, należy usunięcie urządzeń technicznych, które na elewacji zamontował poprzedni najemca obiektu. Zniknęła również współczesna markiza.