Faraon na warszawskiej Pradze

Od środy 26 października w warszawskim Muzeum Nowa Praga można podziwiać wyjątkową wystawę. Odwiedzający mają okazję na własne oczy ujrzeć skarby, które tysiące lat temu spoczęły w piaskach Egiptu wraz z najsłynniejszym z faraonów, Tutanchamonem.

Odkrycie 1922 roku

Wystawa, którą od kilku dni można oglądać w Muzeum Nowa Praga, jest w świecie doskonale znana. Od premiery w 2008 roku do chwili obecnej odwiedziło ją już sześć i pół miliona zwiedzających. Co ma do zaoferowania? Już sam tytuł ekspozycji mówi zdecydowanie wiele. I to nie tylko tym, którzy kiedykolwiek interesowali się historią starożytną.

Tutanchamon. Grobowiec i skarby to kwintesencja kultury dawnej egipskiej cywilizacji. Składające się na wystawę eksponaty to wierne repliki przedmiotów, które sto lat temu odkrył brytyjski archeolog. 26 listopada 1922 dzięki Howardowi Carterowi świat dowiedział się o istnieniu faraona Tutanchamona i jednego z najpiękniejszych starożytnych grobowców.

Projekt replika

O początkach wielkoskalowego projektu opowiadała pełniąca funkcję rzecznika prasowego wystawy Anna Czerniejewska.

Początek prac nad wystawą przypadł na rok 2005. Wtedy to specjalny zespół badaczy rozpoczął żmudny proces, polegający na kompletowaniu informacji. Na podstawie danych pozyskanych z miarodajnych źródeł, przystąpiono do projektowania kolejnych przedmiotów. Zbiór wykonanych z największą precyzją eksponatów stanowi kompletną replikę oryginalnej ekspozycji, którą oglądać można w muzeum w Kairze.

Już sama możliwość ujrzenia ogromu bogactwa faraona jest okazją niezwykłą. Jak jednak podkreśliła Czerniejewska, organizatorzy wystawy zadbali nie tylko o to. Wrażenia odbiorców potęguje bowiem sposób, w jaki przedmioty postanowiono zaprezentować. Jak bowiem wynika z opisu wydarzeń z listopada 1922 roku, Howard Carter nie znalazł przedmiotów z rozmysłem porozstawianych w przedsionku grobowca. Wszystkie skarby zrzucono w jedno miejsce i w taki właśnie sposób ujrzą je odwiedzający.

Uczta nie tylko dla oczu

Wystawa Tutanchamon. Grobowiec i skarby to zróżnicowana ekspozycja. Odbiorcy będą mogli zapoznać się z kontekstem historycznym. Dotyczy to zarówno samego faraona, jak i czasów odkrywcy jego grobowca. Prezentowane filmy wprowadzą odwiedzających w tajniki odkryć archeologicznych z początku ubiegłego stulecia.

Warto wspomnieć, że prezentowane w Muzeum Nowa Praga repliki wykonano z dbałością o wszelkie szczegóły. Specjaliści, którzy pracowali przy ich odtworzeniu, posługiwali się oryginalnymi technikami znanymi w okresie panowania władcy. Jak zapewniła Czerniejewska, celowo powielono nawet błędy odpowiedzialnych za przygotowanie skarbów starożytnych kapłanów.