Ostatnie chwile kopciuchów – nowe przepisy wchodzą w życie 01 stycznia

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim dzień, na który czekają wszyscy mazowieccy ekolodzy. Zgodnie z uchwałą antysmogową od 01 stycznia mieszkańcy rejonu nie mogą użytkować kotłów bezklasowych. Miasto zapowiada wzmożone kontrole.

Wszystkiemu winne kopciuchy

Czystsze powietrze to coś, o czym marzą mieszkańcy wielu miast. Choć mówiąc o smogu, w pierwszej kolejności myślimy o miejscowościach Wyżyny Śląskiej, to nie da się zaprzeczyć, że problem ten z roku na rok zagarniał w swoje władanie co raz to nowe obszary kraju. Wszystko to za sprawą wciąż aktywnej eksploatacji kotłów bezklasowych, zwanych potocznie kopciuchami.

Kopciuchy to bezklasowe, niespełniające obecnie obowiązujących norm piece grzewcze. W przeciwieństwie to nowoczesnych kotłów niskoemisyjnych produkują one od 7 do 23 razy więcej szkodliwych pyłów. Nie przekłada się to bynajmniej na ilość wytwarzanego przez kopciuchy ciepła. W stosunku do nowoczesnych instalacji efektywność ciepłownicza kotła starego typu wynosi zaledwie 60 procent.

Eksperyment unaoczniony

Aby zwiększyć świadomość społeczną w kwestii szkodliwości emitowanych przez kopciuchy zanieczyszczeń, aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego zainstalowali na terenie mazowieckich miejscowości specjalny pyłomierz. O ich działaniach informowaliśmy w marcu tego roku.

Wówczas dla zobrazowania problemu działacze posłużyli się instalacją, którą nazwano mobilnymi płucami. Mieszkańcy kolejnych miejscowości mogli obserwować, jak imitujące ich własne płuca, wyposażone w białą, przepuszczalną tkaninę urządzenie, zmienia barwę na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni.

Ostatnie odliczanie

Uchwałę antysmogową władze województwa mazowieckiego podjęły w październiku 2017 roku. Decyzja ta zapadła zaraz za podobnymi deklaracjami w województwach małopolskim, śląskim, łódzkim i opolskim. Od tamtej pory na jego terenie trwają przygotowania do całkowitego wyłączenia z użycia najniebezpieczniejszych dla środowiska instalacji.

Zgodnie z przyjętą uchwałą od sierpnia 2017 obowiązuje zakaz sprzedaży urządzeń grzewczych o klasie niższej niż ta ustalona w uchwale. Od lipca 2018 ograniczono również rodzaje stosowanego w tych instalacjach paliwa. Teraz kolejna data graniczna przypada na 01 stycznia 2023 roku. Wtedy to bezklasowe kotły, czy też te poniżej klasy trzeciej, powinny zostać wyłączone z użytkowania. Lokale, które wyposażono w piece klasy trzeciej i czwartej, mają czas na wprowadzenie zmian do końca roku 2027.